8 Şevval 1439 | 22 Haziran 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Hazreti Peygamber'in sünneti, camilerde yaşatılıyor

Son Güncelleme: 29 HAZİRAN 2016 - TSİ 09:39

Hazreti Peygamber'in hayatı boyunca dünyevi işlerle bağını keserek ibadet ettiği ancak son zamanlarda unutulmaya başlanan itikaf, camilerde yeniden hayat buluyor. Türkiye'nin büyük şehirleri başta olmak üzere, belirlenen 7 bin 457 camide itikafa girildi.

Dünyevi işlerle ilişiğini kesen mü’minler, belirlenen camilere kapandı, ihtiyaçları dışında zamanının tamamını ibadetle geçirmeye başladı. Geceleri de camide kalan mü’minler, yeme içme, banyo ihtiyaçlarını dahi imkanlar çerçevesinde camiden karşılıyor.

Sünnet olan itikafa giren cemaat, Kur'an-ı Kerim ve dini kitaplar okuyup, namaz kılarak günün büyük bölümünü ibadetle değerlendiriyor. Mukabele yaparak Kur'an-ı Kerim'i hatmeden itikaftakiler, zorunlu haller dışında dışarı çıkmıyor. Caminin içindeki bölümlerde dinleniyor, iftar ve sahurlarını burada yapıyor.

Gençler de itikâfa ilgi gösteriyor

Duyarlı ve sağduyulu gençler tarafından oluşturulan Genç İtikâf Grubu da, Özellikle günümüz gençlerinin itikâfı tanımalarını, sevmelerini ve yerine getirmelerini sağlamak gayesiyle çalışmalar yapıyor. Bu anlamda İnternet sitesi ve sosyal medya üzerinden kamuoyuna yönelik itikâf tanıtımlarına devam eden Genç İtikâf Grubu, www.itikaf.org sitesi ile Türkiye dışında dünya Müslümanlarına da itikâfı tanıtmayı amaçlıyor.

İtikâfla ilgili sahih kaynak bilgilere yer veren ve farklı dillerde de yayın yapan web sayfasını oluşturarak tanıtımlarını gerçekleştiren Genç İtikaf Grubu, hazırladığı videoları ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nca itikaf için izin verilen camiler listesini de www.itikaf.org adresinden yayınladı.

Geçen yıl Genç İtikâf Grubu tarafından 150 camide yaklaşık 1.480 katılımcı ile itikâf gerçekleştirildi. Bu Ramazan ayında ise daha yoğun bir katılım bekleniyor.

29 Ramazan 1437, 04 Temmuz 2016 Pazartesi akşam ezanı vaktine kadar camilerde itikâfa girilebilecek.

AA