8 Şevval 1439 | 22 Haziran 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Genç İtikâf Grubu, 1437 yılı çalışmalarına başladı

Son Güncelleme: 23 HAZİRAN 2016 - TSİ 11:11

Duyarlı ve sağduyulu bir grup genç tarafından oluşturulan Genç İtikâf Grubu, Türkiye ve Dünya genelinde Ramazan’ ın son on gününde organize ettiği “Genç İtikâf 1437” çalışmalarına başladı.

Hz. Âişe’nin (r.a) rivayet ettiğine göre Peygamber (s.a.v) Efendimiz orucun farz kılınmasından ömrünün sonuna kadar Ramazan aylarının son on gününde itikâfa girmiştir. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 67, 129).

Peygamber (s.a.v) Efendimizin itikâf sünnetinin günümüzde ihya edilmesi gayesiyle düzenlenecek program, 21 Ramazan 1437 / 25 Haziran 2016 Cumartesi günü akşam vaktinde başlayarak, 29 Ramazan 1437 / 04 Temmuz 2016 Pazartesi akşam ezanıyla tamamlanacak.

Bir yerde bekleme, durma anlamına gelen itikâf, akıl bâliğ veya temyiz kudretine sahip bir Müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet niyetiyle bir süre durması anlamında bir fıkıh terimidir. Erkekler cemaatle 5 vakit namazın kılındığı mescitlerde, hanımlar ise evlerindeki uygun bir ortamda itikâfa girmektedir.

6 Dilde Tanıtım

Farklı dillerde tanıtım çalışmaları da yapan Genç İtikaf Grubu, Türkiye dışındaki dünya Müslümanlarını da unutmadı. Türkçe'nin yanı sıra İngilizceAlmancaArapçaEndonezyaca ve Fransızca dillerinde tanıtımlar, gönüllü olarak gerçekleştiriliyor. 

İtikâfla ilgili sahih kaynak bilgilere yer veren ve 6 dilde yayın yapan www.itikaf.org sitesini oluşturarak tanıtımlarını gerçekleştiren Genç İtikaf Grubu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca itikaf için izin verilen camiler listesini de www.itikaf.org/camiler adresinden yayınladı.

Genç İtikâf Grubu’nun hazırladığı tanıtım videoları www.itikaf.org adresinden izlenebilir.