15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Hac kayıtları başladı

Son Güncelleme: 7 MART 2016 - TSİ 10:05

Bu yıl ilave kontenjan olmadığı takdirde 59 bin 200 hacı adayının gidebileceği Hac için kayıtlar bu sabah başladı. 2016 Yılı Hac Kesin Kayıt Yaptırabilir Belgesi hac.diyanet.gov.tr adresinden alınabiliyor. Kayıtlar esnasında hacı adaylarının telefonlarına gönderilecek şifre ile işlem yapılabileceğinden hacı adaylarının telefon numaralarını güncel tutması gerekiyor.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hac kuralarından sonra Diyanet'in telefonlarının kilitlendiğini belirterek, hac için en iyi yöntemin kura sistemi olduğuna vurgu yaptı.

Görmez şunları söyledi:

"Kuraların ardından birkaç gündür telefonlarımız adeta kilitlendi. Tabii yıllardır üst üste müracaat ettiği halde kutsal topraklara gidemeyen vatandaşlarımız var. Ben bizzat bazılarıyla telefonda görüştüm. 1 milyon 750 bin müracaat var. Bütün dünyada Suudi Arabistan kota getirdikten sonra iki yöntemle hacılar belirleniyor. Biri sıra, diğeri kura yöntemi. Dolayısıyla sıraya koyarak götürme imkanımız yok. Biz kat sayılı kura sistemini kullanıyoruz. Bu şu demektir. İlk kez müracaat eden biri 1 kez ismini çekiyor. 5 kez müracaat eden 25 kez ismini çekiyor. Sistem böyle. Her sene ilk müracaat edenlerden sadece yüzde 3-4'ünü götürebiliyoruz. Bu da hac ibadetinin önünü kesmemek için."

Türkiye hac için ek kontenjan talep etti

Türkiye, Suudi Arabistan'dan ek olarak 40 bin kişilik daha hacı kontenjanı istedi, sonucun önümüzdeki günlerde belli olacağı açıklandı.

Sabah