15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

600 bin hacı adayına Kur'an kursu

Son Güncelleme: 25 ŞUBAT 2012 - TSİ 09:41

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ve umreye gitmek için müftülüklere kayıt yaptıran vatandaşlara kutsal yolculuk öncesi Kuran-ı Kerim eğitimi verecek. Müftülükler tarafından yürütülecek olan uygulama ile, ibadet amacıyla her yıl kutsal topraklara giden 600 bine yakın vatandaşın Kuran-ı Kerim’i en güzel şekilde öğrenmesi sağlanacak.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kafile başkanları, bay ve bayan irşad görevlileri ile Medine’de bir araya geldi.
Başkan Görmez, toplantıda yaptığı konuşmada, bundan böyle hac ve umre için müracaat edecek vatandaşlara, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yaygın din eğitiminin bir parçası olarak Kur'an eğitimi vereceklerini müjdeledi.
Hac ve umre ibadetlerinin hem personelin hem de vatandaşların gönül dünyalarını imar etme vesilesi olduğunu ifade den Başkan Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı rehberliğinde kutsal topraklara gidecek vatandaşların dini rehberliğinin yolculuk öncesi başlaması daha uygun olacaktır” diye konuştu.
Kabe’de ve Mescid-i Nebevî’de dünyanın değişik yerlerinden gelen vatandaşlarla görüştüğünü anlatan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, dünya milletlerinden gelen umrecilerin gerek
Mescid-i Haram’da gerekse Mescid-i Nebevî’de Kur’an okumakla meşgul olduklarını gözlemlediğini ifade ederek, “Bizim vatandaşlarımızın kutsal beldelerde Kur’an okumaktan mahrum olmalarını üzücü buluyorum” dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi:
“Vatandaşlardan gelen talepler üzerine, Diyanet İşleri Başkanlığımız, hac ve umreye gidecek olan vatandaşlara yönelik geliştireceği bir aylık bir programla Kur’an eğitimi vermeye karar verdi. Söz konusu proje kapsamında, il ve ilçe müftülükleri, hacı adaylarına ve umre için kayıt yaptıran vatandaşlara bir aylık özel bir kurs düzenleyecek. Söz konusu kursların saatleri, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda tespit edilecek.
Köy ve kasabalarda ise din görevlileri, bulundukları mahallerde, evlere bizzat giderek Kur’an dersi verecekler. Artık Ramazan ayında başlayacak umre sezonundan itibaren hacca ve umreye gidecek vatandaşlarımız, Mekke ve Medine’de kaldıkları süre zarfını diğer ülkelerden gelen hacı ve umreciler gibi Kur’an okuyarak geçirebilecekler.”
HABER7