16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Ramazan öncesi gıda denetimleri arttı

Son Güncelleme: 16 TEMMUZ 2012 - TSİ 10:06

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ramazan ayı dolayısıyla gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerindeki denetimlerini artırdı. Bakanlık, Ramazan ayı boyunca 4 bin 635 gıda denetim elemanıyla 24 saat denetim yapacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Ramazan ayı öncesi gıda denetimleriyle ilgili çalışmalarına hız verdiği vurgulandı. Açıklamada "Özellikle, toplu iftarların yapıldığı yerler ve buralara yemek sağlayan şirketler, fırınlar, lokantalar, sahurda açık bulanan yerler ile et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, tatlı ve pastacılık ürünleri, şekerleme üretimi yapan yerlerdeki resmi kontrollerini titizle sürdürecek. Bu kapsamda, 81 ildeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne de talimat verildi" denildi.

Açıklamada, tüketicilerin gıda satın alırken dikkat etmesi gereken hususlara da açıklık getirdiği belirtilerek, bakanlığın ambalajsız açıkta satılan, üreticisi ve markası belli olmayan, üretim izni olmayan firmalara ait ürünlerin satın alınmamasını isterken, ürünlerin son tüketim tarihleri ile ambalajlarının sağlam olup olmadığının da kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, "Diğer taraftan, satın alınan gıdalar ile ilgili ihbar ve şikayetler '174 Alo Gıda Hattı'na ya da en yakın il veya ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine yapılabilecek" denildi.

Haber7