10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Nüfusun yüzde 66'sı obezite tehlikesiyle karşı karşıya

Son Güncelleme: 22 MAYIS 2013 - TSİ 12:12

Beslenme ve Diyet Uzmanı Emine Yüzbaşıoğlu, Artışın en önemli sebebinin ise modern yaşamın getirdiği hareketsizlik, düzensiz beslenme ve fast food tüketimi olduğunu vurguladı.

Yüzbaşıoğlu, 22 Mayıs Obezite Günü dolayısıyla beslenme konusunda önemli tavsiyelerde bulundu. Obezitenin, hem Türkiye hem de dünyada giderek büyüyen bir sağlık problemi olarak insanların karşısında durduğuna işaret eden Yüzbaşıoğlu, günlük alınması gereken enerjinin, harcanandan fazla olduğunda vücutta yağ oranı artarak obezitenin ortaya çıktığını hatırlattı. Uzman, "Obezite, vücut kitle endeksinin hesaplanmasıyla belirleniyor. Vücut kitle endeksi 25-30 arasında olanlar obez, 30-35 arasındakiler ise aşırı obez olarak değerlendiriliyor." dedi.

Obeziteye sebep olan etkenlerden birinin de genetik yatkınlık olduğunu anlatan Emine Yüzbaşıoğlu, "Eğer genetiğimizde obezite varsa beslenme alışkanlıklarını tek tek gözden geçirmek ve bu doğrultuda bir düzen oluşturmak şart. Genlerinizde obezite olsa bile doğru beslenme ile ideal kiloda olmak mümkün hale geliyor." diye belirtti.
 
Hazır ve yarı hazır gıdaların tüketiminin artması ile obezite artışının paralellik gösterdiğini dile getiren Yüzbaşıoğlu, kadınların iş hayatında fazla yer almasıyla kısa zamanda hazırlanabilen yüksek kalori içerikli hazır gıdaların obeziteyi tetiklediğini anlattı. Hareketsizliğin hem sağlık hem de sosyal hayat için tehlikeli olduğu uyarısını yapan uzman, "Kilonuzu kabullenmeyin. Fazla kilolarınızdan sadece görüntünüz için değil sağlığınız için kurtulmayı hedefleyin" dedi.