18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Çin malı ürüne Türkiye seddi

Son Güncelleme: 11 KASIM 2011 - TSİ 09:11

TSE, kalitesiz ve insan sağlığına zararlı Çin mallarının Türkiye'ye girişini durduracak. Oyuncaklar ve gıda maddeleri bundan böyle Çin'de incelecek. TSE onaylı ürünler ülkemize girecek.
Oyuncaktan gıdaya, sağlık ürünlerinden mutfak eşyalarına kadar hayatımızın hemen her alanında kullandığımız Çin mallarında yaşanan "kalite" ve kanserojen sorunu çözülüyor. Yeni belgelendirme sistemi sayesinde insan sağlığını tehdit eden, kanserojen içeren Çin malları Türkiye'ye giremeyecek. Çocuklar tıpkı Avrupalı çocuklar gibi Çin malı oyuncaklarla güven içinde oynayabilecekler.
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, yeniden yapılandırma sürecine giren TSE'nin yeni mekanizmasını anlattı. TSE, yeni dönemde başta Çin olmak üzere dünyaya açılıp, Türkiye'ye gelen ithal ürünleri kaynağında inceleyecek. 
Yurt içinde yeni laboratuarlar ve test merkezleri kurarak yabancı belgelendirme şirketlerinin Türkiye'deki hakimiyetine son verecek. Başkan Şentürk'ün verdiği bilgilere göre, TSE kalitesiz, tehlikeli ve insan sağlığına zararlı Çin mallarının Türkiye'ye girişini şöyle durduracak:
TSE'nin yetkisini artıran yeni bir düzenleme hayata geçirilecek. Böylece TSE başta Çin olmak üzere 10'u aşkın ülkede belgelendirme ofisi açacak. TSE'nin ofis açtığı ülkelerden Türkiye'ye gelecek tüm ürünlerin denetim, kontrol ve belgelendirme işlemini o ülkede TSE yapacak. Çin'in AB ülkelerine mal satabilmek için o ürünlerin Avrupa'da geçerli olan belgeleri alması gerekiyor. 
AB'de belirlenen standartların altında üretilmiş ürünler belge alamıyor, böylece sağlığa zararlı mallar AB'ye giremiyor. Aynı şekilde Türkiye'ye gelen Çin malları için de TSE onayı gerekecek. TSE, Türkiye'ye ihraç edilecek ürünleri daha üretim aşamasında inceleyip kontrol edecek. Standardın altında kalan ürünler belge alamayacağı için yola çıkamayacak.
ÇİN'DEKİ TÜRKLER İNCELEYECEK
Başkan Şentürk, TSE'nin söz konusu sistemi Çin'de yerleşik Türk firmaları üzerinden gerçekleştireceğini söyledi. Türklerin isterlerse Çinli firmalarla ortak olup TSE adına belgelendirme ofisi açabileceğini belirten Şentürk, "Biz bu firmaları belgelendirme alanında Türkiye'de eğiteceğiz. Eğitim sürecinin ardından protokol imzalayıp süreci başlatacağız. TÜV adına Türkiye'de nasıl ki belgelendirme işlemi yapılıyorsa, aynı şekilde Çin'de de TSE adına belge verilecek. Belgeyi TSE düzenleyip satacak" dedi.
BUGÜN