18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

'Helal Hizmet' genişliyor

Son Güncelleme: 8 ŞUBAT 2013 - TSİ 10:48

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), helal belgelendirme faaliyetleri kapsamında yemek fabrikaları, lokantalar, kafeteryalar, pastaneler, marketler, hızlı yemek servisi yapan yerler için ''Helal Hizmet Belgesi'' vermeye başladı.
Helal hizmet belgeleri için yemek fabrikaları, toplu yemek mutfakları, lokantalar, kafeteryalar, pastaneler, hızlı yemek servisi yapan yerler ve marketler başvurabilecek.
İslam İşbirliği Teşkilatı'na bağlı İslam Ülkeleri Metroloji ve Standardizasyon Enstitüsü (SMIIC) standartları çerçevesinde yapılacak Helal Hizmet Belgelendirmesi sonucunda hizmet yerlerine Helal Uygunluk Belgesi verilecek.
5 Kişilik karar komisyonunda bir kişi de Diyanet tarafından belirlenecek.
İslami kriterlere uygun olmayan ürünlerin “Helal Hizmet Belgesi” alan iş yerlerinde satış imkanı olmayacak.
Bu arada TSE, AB'ye standart ihraç edecek
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) patenti kendisine ait olan iki yeni belgelendirmeye imza attı.
Müşteri algısını esas alarak değerlendirme yapacak belgeler Müşteri Dostu Kuruluş (MDK) ve Müşteri Dostu Marka (MDM) isimlerini alacak. Söz konusu belgelendirmeler Avrupa Kalite Teşkilatı (EOQ) tarafından tüm AB ülkelerinde de uygulanacak.
Türkiye her belgede Avrupa'dan pay alacak
Ortaya koydukları bu modelin EOQ aracılığıyla tüm Avrupa'da uygulanacağını beliretn TSE Uzmanı Ege İzgi Çakır, "Belgelendirme için harcanan paranın ülkede kalmasıyla beraber, Avrupa'da verilen her belgeden Türkiye pay alacak. Ayrıca ürün ve ürünün kullanıma alınması ve işletilmesi sürecinin tümünde müşteri algısının değerlendirildiği ilk belgelendirme modelini ortaya koyduk ve bu model hizmet sektöründe sektörel bazda değerlendirme kriteri eksikliğini giderecek"diye konuştu.

Dünya / Milli Gazete