23 Recep 1442 | 7 Mart 2021 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Dünyanın unuttuğu 7 ülke

Son Güncelleme: 17 OCAK 2017 - TSİ 17:45

Dünya gündemi Suriye'deki problemler nedeniyle dünyayı etkileyen mülteci krizine odaklanmışken, 7 ülkede daha insani trajedi yaşanıyor. Dünya gündeminde yer almayan bu ülkelerde milyonlarca insan acil yardıma muhtaç. BM'ye göre durumun normalleşmesi için milyar dolarlar gerekiyor.

Dünyanın unuttuğu 7ülkede insani dram yaşanıyor. Burundi, Kamerun, Orta Afrika, Haiti, Nijerya, Güney Sudan ve Yemen'de açlık, kuraklık, savaş ve şiddetin mağduru olan yüzbinlerce insan, ölümle burun buruna yaşıyor.

Bir Afrika beldesi, Burundi…

Afrika'nın orta kesiminde yer alan Burundi'de 12 yıldır savaş var. Ülkede yaşayan 3 milyon insan, acil yardıma muhtaç. Birleşmiş Milletler'e göre, Burundi'de durumun normalleşmesi için 74 milyon dolara ihtiyaç var.

Afrika'nın en fakir ülkelerinden biri, Kamerun…

Milyonlarca insanın aç ve susuz olduğu ülkede, çocukların hayatı tehlikede. 3 milyon insanın derhal yardıma ihtiyacı olan Kamerun'da insanların rahata kavuşması için, ülke en az 310 milyon dolarlık bir yardıma ihtiyaç duyuyor.

Şiddetin ve yokluğun gölgesinde bir ülke: Orta Afrika

Toparlanabilmek için en az 400 milyon dolara ihtiyacı olan yokluğun ve şiddetin mekanı Orta Afrika Cumhuriyeti'nde savaş tırmanmış durumda. Saldırıların her geçen gün artarak devam ettiği ülkede, 2 milyon kişi yardım bekliyor.

Karayipler'de bir ada: Haiti

Altyapısı oldukça zayıf olan bir Amerika ülkesi. Doğal afetlerden dolayı beli doğrulmayan Haiti'de 2 buçuk milyon insan kötü bir halde.

Yoksulluğun zirvesi: Nijerya

Nijerya'da, 8 milyon insan şiddet, açlık ve fakirlikle burun buruna yaşam mücadelesi veriyor.

Yıllardır çözülemeyen sorunlar: Güney Sudan

Ayrılığın huzur getiremediği coğrafya. Güney Sudan'da 5 milyon insan savunmasız, milyonlar evini terk etti.

Afrika'nın en genç ülkesi olan ve 2011'de Sudan'dan ayrılan Güney Sudan, savaş, açlık ve soykırım tehlikesiyle yüz yüze. Uluslararası kurumların hakkında rapor hazırlamaktan öteye geçmediği Güney Sudan'da istikrarsızlık ve iç savaş nedeniyle 2 milyon kişi göçe zorlandı, on binlerce kişi hayatını kaybetti.

Savaş yine 'barış' getiremedi: Yemen

Yemenlilerin yarısından fazlası, ölümün kıyısında yaşıyor. Mart 2015'ten bu yana devam eden çatışmalar Yemen halkını felakete sürüklüyor. 7 milyon kişi ile dünyada açlığın en çok hissedildiği ülkelerden biri olan Yemen'de 10 milyon çocuk ise acil insani yardıma muhtaç.

TimeTürk