2 Zilhicce 1443 | 1 Temmuz 2022 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

MEB'den devamsızlık araştırması

Son Güncelleme: 26 KASIM 2012 - TSİ 12:11

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, kentte 2 binden fazla okulda yaklaşık 1 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, Ankara'nın ortaöğretimde okullaşma oranının yüzde 80'lerin üzerinde bir rakamla Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu ifade etti. 
Öğrencilerin devamsızlıklarını çok önemsediklerini dile getiren Aydoğan, bir gün bile okula gidilmemesinin öğrencinin dersten geri kalmasına neden olacağını bu sebeple devamsızlıkları önlemek için çalışma başlattıklarını belirtti. Aydoğan, Ankara'da, Milli Eğitim Müdürlüğünün Bilgi İletişim Sistemi'ne (BİS) kentteki tüm okulların en küçük sorunlarını bile girdiklerini ve bu sistem aracılığı ile tüm okullarının her türlü sorununun günlük olarak takip ettiklerini ifade etti.
Okul müdürlerinin buraya günlük olarak devamsızlık yapan öğrencilerin kayıtlarını da girdiğini anlatan Aydoğan, ''1 milyon öğrencinin bulunduğu Başkentte her gün yaklaşık yüzde 3-4'lük bir kısım okula gelmiyor. Bu yaklaşık 30-40 bin öğrenciye tekabül ediyor. İllere göre küçük değişiklikler gösterse de bu rakam Türkiye geneli için de aynıdır'' dedi. 500 kişilik bir okulda 5-6 öğrencinin devamsızlık yapmasının sorun olarak görülmeyebileceğini ancak bunun toplama vurulduğunda büyük bir rakama tekabül ettiğini dile getiren Aydoğan, ''Devamsızlık çok önemli bir konu. Öğrenci için bir gün bile kayıp.
Ankara'da öğrenci devamsızlığı mercek altına aldık. En ayrıntısıyla konuyu inceleyeceğiz. Bu ay içerisinde 2 bin kadar okul müdürüyle ve ilçe milli eğitim müdürleriyle toplantı yaptık. Onlara talimat verdim. Öğretmen kurullarını ayda bir toplayacaklar ve öğrencilerin profilini çıkaracaklar. Bu sorunlar nereden kaynaklanıyor, niye devamsızlık yapılıyor, bunun önlenmesi için neler yapılabilinir. Bunları tespit edeceğiz ve bunu çözeceğiz'' diye konuştu. Gerekli olması halinde ailelerle görüşülerek ve rehberlik servisinden destek alınarak sorunun çözme kavuşturulmaya çalışılacağı vurgulayan Aydoğan, okullara devamın sağlanması için tiyatro, sinema gibi sosyal etkinliklerin düzenleneceğini söyledi.
Milli Gazete