28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Bankaların 'Ramazan' kampanyaları, tüketim tuzağı mı?

Son Güncelleme: 23 HAZİRAN 2015 - TSİ 12:23

Bankalar, Ramazan ayında vatandaşları kredi kartıyla alışverişe yönlendirmek için çeşitli kampanyalar düzenliyor. Tüketici Sorunları Derneği, tüketicileri, bankaların alışverişi körükleyen kampanyalarına karşı uyardı.

Kredi kartı müşterilerinin Ramazan ayı boyunca 500 liralık alışverişine 50 liraya kadar hediye para veren bir bankanın kampanyasına katılmak için tek mesaj yeterli oluyor.Bir başka kredi kartının 16 Haziran’da başlayan kampanyasında, anlaşmalı marketlerden tek seferde ve farklı günlerde yapılacak 100 liralık ve üzeri 4. peşin alışverişe 40 lira hediye ediliyor. Başka bir bankanın kampanyasında ise 75 lira ve üzeri 5. gıda marketi harcaması yapan tüketici 40 lira ile ödüllendiriliyor. Bir diğerinde ise tek seferde yapılacak her 100 liralık alışverişe 10 lira, toplamda 50 lira hediye veriliyor.

Borçlanmayı arttırıyor

TÜSODER Başkanı Aydın Ağaoğlu, her ne kadar tüketiciye para ödülü veriliyormuş ve vatandaş kazançlı çıkıyormuş gibi gösterilmeye çalışılsa da bu kampanyaların, ihtiyaç fazlası alışverişe yol açtığını ve borçlanmayı artırdığını söyledi.Ramazan ayında özellikle açken alışverişe çıkılmamasını öneren Ağaoğlu, bu durumda alışverişe çıkılacaksa da kredi kartlarının mutlaka evde bırakılması, liste yapılması tavsiyesinde bulundu. Ağaoğlu, bu mübarek ayda israftan uzak durulması, özellikle kredi kartlarının Ramazan kampanyalarına aldanılmaması gerektiğini vurguladı.

Millî Gazete