10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

BM, açlıkla mücadelede hedefe ulaşamadı

Son Güncelleme: 29 MAYIS 2015 - TSİ 11:32

BM tarafından, 1990 yılında açlık içinde yaşayan 1 milyar insan sayısını 25 yıl içinde, yani 2015 yılına kadar yarı yarıya azaltma kararı alınmıştı. Geçen bu süre içinde dünyadaki aç insan sayısı azaltılsa da, 500 milyona düşürme hedefine ulaşılamadı. BM verilerine göre günümüzde dünyada 795 milyon insan açlık içinde hayat mücadelesi veriyor.

Dünya Beslenme Programı uzmanı Stanlake Samkange, bu rakamın çok yüksek olduğunu, birçok ülkenin milenyum hedeflerinden çok uzakta durduğunu belirterek, yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

İtalya'nın başkenti Roma'da dünya kamuoyuna duyurulan rakamlar tam olarak gerçekleri yansıtamıyor. Örneğin Somali'deki aç insan sayısının tam olarak tesbit edilmesinin mümkün olmadığı bildirildi. Ayrıca geçen 25 yıl içinde dünya nüfusu da arttığından, açlık tehlikesi içindeki insanların sayısı da arttı.

BM tarafından yapılan açıklamada, belirlenen süre içinde 72 gelişmekte olan ülkede açlık içindeki insan sayısının yarı yarıya indirildiği, 20 ülkede ise yalnızca yüzde 10 oranında azaltılabildiği kaydedildi.

Dünya Bülteni