1 Ramazan 1444 | 23 Mart 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Gazda büyük pazarlık

Son Güncelleme: 22 NİSAN 2014 - TSİ 11:28

Ukrayna krizi Türkiye'nin stratejik önemini yeniden gündeme getirdi. Rus doğalgaz devi Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aleksandr Medvedev dün Ankara'ya geldi. 1 Ocak 2015'e kadar sürecek büyük gaz pazarlığı başladı.

Türkiye ilk olarak Mavi Akım'dan gelen doğalgaz miktarının 16 milyardan 19 milyar metreküpe çıkarılması konusunda el sıkışırken, Ankara'nın en büyük talebi ise doğalgazda Rusya'dan ciddi bir indirim almak. Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Prensipte anlaşma sağladık. Rusya'dan özel sektör eliyle ve uygun fiyattan yeni bir kontrat ile doğalgaz almak için görüşeceğiz" dedi.

Gazprom'un Avrupa'daki en büyük ikinci müşterisi olan Türkiye doğalgazda Rusya'dan tüm kontratlarda geçerli olacak ciddi bir indirim almak istiyor. Gaz anlaşmaları gereği doğalgaz fiyat revizyonu 3 yılda bir gündeme geliyor. En son Rusya'dan 1 Ocak 2012'de yeni fiyatta el sıkışılmıştı. Türkiye, 2011'de Rusya'dan tarihinin en büyük indirimini almıştı. Kontrat sonuna kadar 34 milyar dolarlık indirim sağlanmıştı.

Elektrikte fatura artabilir

Kuraklık, elektrik ithalatını gündeme getirdi. Enerji Bakanı Taner Yıldız “Mart ve nisan ayındaki yağmurlar az oldu. Barajlarımızda üretilecek elektriğimizin azalacağını söylemek durumundayım. İran, Gürcistan ve Bulgaristan’dan yaz döneminde elektrik ithal edebiliriz” dedi.

Sabah