3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Tarihi Yarımada'nın trafiği azalacak

Son Güncelleme: 10 KASIM 2011 - TSİ 11:24

Asya ile Avrupa yakasını denizaltından karayoluyla birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli, Tarihi Yarımada'nın trafiğini yüzde 30 oranında azaltacak
Avrasya Tüneli Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) çerçevesinde gerçekleştirilen 'Paydaşlar ile Danışma Süreci Raporu sonuçlandı. Rapora göre Asya ile Avrupa yakasını, denizin altından karayolu ile bağlayacak tünel sayesinde, Tarihi Yarımada içindeki trafik yoğunluğu ve Haliç boyunca trafik akışı yüzde 30 azalacak. Proje, İstanbul'da UNESCO Dünya Mirası Alanı'nın dört merkez bölgesi yakınında trafiği azaltacak. Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı dahil Kennedy Caddesi'ndeki trafik akışında azalma meydana gelecek. Bu yollarda, sabah en yoğun saatlerindeki azami akış Galata Köprüsü'ne kadar olan bölümde yüzde 28, köprüden sonra yüzde 17 azalacak. Bu trafik modeli, Haliç'i aşan Galata ve Atatürk köprüleri üzerinde de yüzde 7-10 arası azalma öngörüyor. 
Tarihi nitelikteki yerlerin yakınındaki çalışmalar, fiziksel zarar riskini en aza indirecek şekilde planlanacak ve yürütülecek. Proje güzergahı boyunca devam eden şehrin deniz surlarının ayakta kalan bölümleri koruma altına alınacak. Tüm U-dönüşler altgeçit olmakla beraber, Kennedy Caddesi üzerinde 7 yaya üstgeçidi olacak. Proje tasarımı hiçbir unsurun yerden yüksekliği 7 metreyi geçmeyecek. 
SABAH