23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

İstanbul'da trafik çilesi başlıyor

Son Güncelleme: 13 HAZİRAN 2012 - TSİ 11:57

Fatih Sultan Mehmet (FSM) ve Haliç köprüleri önümüzdeki hafta bakıma alınıyor. 3 ay sürecek çalışma süresince FSM köprüsünde 3 şerit trafiğe kapatılacak. 

Günde tek yönlü ortalama yaklaşık 125 bin aracın geçiş yaptığı köprüde 3 şeridin kapatılması, İstanbullulara zor bir dönem yaşatacak. Köprüdeki çalışmanın zorunlu olduğunu belirten uzmanlar, 3 yerine 2 şeridin kapatılması önerisinde bulunurken, yetkililer toplu taşımaya yönelme uyarısında bulunuyor.Yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Karayolları 1. Bölge Müdürü Mehmet Karaman, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerindeki asfaltın trafik güvenliğini etkileyecek seviyede yıpranması ve çelik tabliyenin zarar görmemesi için bu çalışmaların yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Yaklaşık 1 yıl boyunca çalışmanın ön hazırlığını yaptıklarını anlatan Karaman, 18 Haziran ile 17 Eylül tarihleri arasında yapılacak çalışmayla birlikte köprülerin yapısal ömrünün de uzayacağını kaydetti.
Karaman, “Çalışmalar 24 saat ve 3 vardiya esasına göre sürdürülecek. Bu süreçte trafiğin aksamaması için gerekli önlemler alınmıştır. FSM’de 4 aşamalı olarak mastik asfalt ve üst yapı yenileme çalışması yapılacak. Her aşamada bir yöndeki 3 şerit kapatılacak, kalan 5 şerit, bir istikamette 3 şerit, diğer istikamette 2 şerit olmak üzere trafik akışı sağlanacak. İlk etapta Avrupa’dan Asya tarafında çalışmayı düşünüyoruz. Haliç Köprüsü’nde ise 5 aşamalı olarak yapılacak çalışma esnasında ilave köprüler ile alternatif yollardan akış sağlanacak. İki şerit trafiğe kapatılacak, diğer şeritler açık olacak. Çalışmalar süresince metrobüs hattı sürekli açık tutulacak” dedi.
Karaman, çalışma için yaz döneminin seçilmesi ve 3 şeridin kapatılma nedeniyle ilgili de şunları anlattı: “Köprülerin tabliyesinin korozyondan korunması için asfalt öncesinde bir takım işlemlerden geçmesi gerekiyor. Köprüler üzerindeki mevcut bozuk zemin iş makineleriyle temizlenecek ardından çelik tabliyenin tamiratları ve izolasyonu yapılacak. Tabliyenin galvanizlenmesi ve izolasyon işleri nedeniyle çalışma süresince yolun trafiğe kapalı olması gerekiyor. İzolasyon uygulamalarının nem görmemesi ve sıcak havada yapılması gerekiyor. Asfaltın özellikleri sebebiyle gündüz saatlerinde çalışma yapılması zorunlu.”Karaman aynı dönemde gerçekleştirilecek Ayamama Deresi’ndeki ıslah çalışmaları nedeniyle Mahmutbey batı kavşağında bazı şeritlerin kapatılacağını söyledi.
Milliyet