17 Şaban 1445 | 27 Şubat 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İran'dan ihalesiz yatırım daveti

Son Güncelleme: 3 EKİM 2015 - TSİ 10:17

İran'a yönelik ambargonun kalkması konusunda anlaşma sağlanmasının ardından ülkeler yatırım sırasına girdi. İnşaattan ulaşıma kadar 10 milyar dolarlık proje için Türk yatırımcıları bekliyor. Üstelik bu projeleri Türk firmalara ihalesiz de verebilecek.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade, 300 alanda yatırım listesi olduğunu belirterek, Türk iş dünyasına, "Cesaretle gelip İran'da yatırım yapmanız lazım. Gelin yatırım alanlarını yerinde görün" çağrısında bulundu. Bakan Nimetzade, Türk firmalarının para transferi konusunda ambargo nedeniyle yaşadığı sorunların da sona ereceği mesajını verdi. İran hükümetinin aldığı bir kararla petrol ve enerji yatırımlarının önünün açıldığını belirten Nimetzade, "Para transferinde sorun yaşanıyorsa bu ambargodan dolayı. Ambargo sonrasında işler zamanla düzelerek dizayn edilecektir" dedi.

Hükümetin petrol ve doğalgaz yatırımlarıyla ilgili önceki gün aldığı karar hakkında bilgi veren Nimetzade, bunun petrol ve doğalgaz arama-kuyu yatırımlarını içerdiğini, petrokimya ve rafinerilerin bu kapsamda olmayacağını anlattı.

Uluslararası alanda her proje için kendi çerçevesinde anlaşma yapılması gerektiğini dile getiren Nimetzade, yatırım yapmak için kriterlerin belli olduğunu ifade ederek "Bu kriterlere uyan herkes yatırım yapabilir, ABD şirketleri dâhil. Ancak ABD firmalarına kısıtlama getiriyor" diye konuştu.

Sabah