10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

euro bölgesi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
AB liderlerinin kriz için 5 maddelik strateji planı
AB zirvesinin ardından toplanan euro bölgesi liderleri, Avrupa'daki borç kriziyle kapsamlı mücadele için 5 maddelik kapsamlı strateji üzerinde uzlaştı.

Euro kurbanları
Euro'nun getirdiği rekabete dayalı verimlilik ekonomisine ayak uyduramayıp batan Avrupa ülkelerinin liderleri birer birer koltuklarını kaybediyor. Kriz bugüne kadar altı lideri koltuğundan etti. Yedincisi de Fransız lider Sarkozy olabilir.

Euro Bölgesi'nde büyük endişe
AB, 17 üyeli Euro Bölgesi’nin gelecek yıl derin ve uzun süreli bir resesyona girebileceği uyarısında bulundu. 2012'de büyüme beklentisi ise sıfırın altında.

Avrupalılar borçta Türkleri 9'a katladı
Euro Bölgesi'ni oluşturan 17 ülkede kişi başına düşen toplam kamu borcu, Türkiye'dekinin 9 katını buldu.

Dolar son bir ayın zivesinde
Euro Bölgesi’ne yönelik artarak devam eden endişeler gelişmekte olan piyasalara olumsuz yansırken, dolar/TL 20 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesi olan 1.85’i aştı. Sepet bazında TL de 2.17’yi gördü. Euro/dolar paritesi de 1.34’e kadar geriledi.

Euro için en kritik 10 gün
Giderek tehlikeli bir hal alan krize karşı şok tedavi uygulama baskısı altında olan Euro Bölgesi, krizle mücadelede kullanacağı “ana silahı” seçmek için zamanla yarışıyor.

Kritik AB zirvesi için geri sayım başladı
Yarın başlayacak ve Cuma günü son rötüşları yapılacak kritik Avrupa Birliği Zirvesi’ne sayılı saatler kala sinirler giderek geriliyor. Euro Bölgesi 15 ülkenin kredi notunun düşürülebileceği haberinin hemen ardından toplanacak zirvede ana gündem maddesi yeni Avrupa Anlaşması.

Euro Bölgesi krizi aşmak için kemeri iyice sıkacak
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro Bölgesi ülkelerinde daha sıkı bir mali politikanın ve bütçe disiplininin uygulanmasını sağlayacak yeni bir müktesebatın mart ayına kadar imzalanacağını açıkladı.

Euro Bölgesi krizi için çözüm arayacaklar
Borç kriziyle boğuşan Euro Bölgesi’nin bir numaralı ekonomisi Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, Fransa dahil 9 Euro Bölgesi ülkesinin notunun düşürülmesinin ardından yoğun bir görüşme trafiğine girecek.

Dünya ekonomisi tehlike bölgesinde
Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerini aşağıya çekti. Yayımladığı son Dünya Ekonomik Görünümü raporunda, Avro Bölgesindeki borç krizinin tırmanmakta olduğu ve bunun da bu yıl küresel ekonomiyi yavaşlattığı tespitine yer veren IMF, küresel büyümeye ilişkin tahminlerinde keskin bir düşüşe giderek, ülkelere bütçe kesintilerinden çok büyümeye odaklanılması ve güveni yeniden tesis edici politikalar izlenmesi çağrısı yaptı.

Euro Bölgesi, bir not darbesi de Fitch’den yedi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Euro Bölgesi’ndeki 5 ülkenin uzun vadeli kredi notunu düşürüp, not görünümlerini de “negatif”e çevirdi. İtalya, İspanya ve İrlanda’nın zayıf finansal yapısı ve piyasalarda yaşanabilicek sert hareketlere karşı kırılgan ekonomiye sahip olduğunu açıkladı.

Euro için çifte uyarı
Euro Bölgesi’nin geleceği üzerindeki soru işaretlerinin artması krizle mücadele konusundaki mesajların da sertleşmesi sonucunu doğuruyor.

İspanya'dan 100 milyar Euro kaçtı
Euro Bölgesi'nde Yunanistan'dan sonra İspanya ekonomisinde büyük bir çöküş yaşanacağı yönündeki endişeler artıyor.

İspanya ‘yardım değil kredi’ dedi
Euro Bölgesi maliye bakanları, bankaları acil sermaye takviyesine ihtiyaç duyan İspanya’ya 100 milyar Euro’ya kadar kredi verme kararı aldı.

Akdeniz'de med-cezir
Euro Bölgesi maliye bakanlarının, sallantıdaki bankalarının sermayelerini güçlendirmesi için İspanya’ya 100 milyar euroya kadar kredi açmaya karar vermesi ile rahatlayan piyasalar temkini elden bırakmadı.