16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Altın ve petrol fiyatları yılın zirvesinde

Son Güncelleme: 24 ŞUBAT 2012 - TSİ 10:48

Küresel büyümeye ilişkin kaygıların yanı sıra İran ile gerginliğin artacağına ilişkin beklentilerin etkisiyle altın ve petrol fiyatları bu yılın zirvesinde işlem görüyor.
Altının ons fiyatı dün 1.780 dolarla 3 ayın, brent petrol 124 dolarla 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Altın fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 13, petrol ise yüzde 15 oranında artış gösterdi.
Dün ABD ham petrolünün varil fiyatı da 106 doların üzerine çıkarak 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Petrol fiyatlarındaki artışta Almanya’da iş dünyasının ekonomiye olan güvenini yansıtan IFO Endeksi’nin yükselmesi ve İran’ın nükleer programı konusundaki gerginliğin sürmesi rol oynadı.
Bu arada, Capital Economics’in yayımladığı raporda, “petrol fiyatlarının hâlâ küresel ekonomik toparlanma için ciddi tehdit oluşturacak seviyelerin altında bulunduğu” belirtildi. Raporda, “İran’ın nükleer programıyla ilgili gerginliğin yükselmesiyle petrol fiyatlarının artacağı, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatının Hürmüz Boğazı’nın kapatılmasını içeren en kötü senaryoda 210 dolara kadar yükselebileceğine” işaret edildi.
MİLLİYET