10 Rebi'ül-evvel 1442 | 27 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

YKS Soruları nasıl olacak?

Son Güncelleme: 15 OCAK 2020 - TSİ 09:03

2.5 milyon adayın yarışacağı 2020 YKS’de yine okuduğunu anlamaya yönelik soruların ağırlıklı olacağı açıklandı.

Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) bu yıl 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde düzenlenecek üniversite sınavlarında başarılı olabilmek için adaylara bazı öneriler geldi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) yine okuduğunu anlamaya yönelik soruların geleceğini belirterek adayların bol bol kitap okuması gerektiğini söyledi.

Saraç "Paragraflar uzun, anlaşılmıyor gibi şikâyetler alınıyor. Özellikle TYT sınavında okuduğunu anlamaya yönelik sorular soruyoruz. Burada problem sorularda değil. Okuduğunu anlayabilme ve ifade edebilme noktasında bir gerileme söz konusu. Çocuklarımız roman okusun, şiir okusun ki bu sınavlarda başarılı olabilsinler" dedi. YKS'ye bu yıl yaklaşık 2.5 milyon aday katılacak.

YKS'de değişiklik olmayacak

2018 yılında uygulanmaya başlayan YKS bu yıl üçüncü kez düzenlenecek. Sistemin olumlu sonuçlar ürettiğini söyleyen Saraç bu yıl ve önümüzdeki yıllarda herhangi bir sınav değişikliği olmayacağını açıkladı.

YKS'de bölüm barajları

Sabah'ta yer alan haberde, Saraç, önümüzdeki yıllarda herhangi bir lisans programında yeni bir başarı sıralaması barajı uygulaması da olamayacağını söyledi.

YKS 2020'de tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarındaki barajın ardından diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinin de eklenmesiyle başarı sırası barajı olan bölüm sayısı 7'ye çıkmıştı.

Eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası şartı 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası 80 bin olarak belirlenmişti.