5 Zilka'de 1442 | 16 Haziran 2021 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sosyal medya kullanımı yalnızlığa sebep oluyor!

Son Güncelleme: 4 MART 2019 - TSİ 10:45

Psikolog Berra Baş, özellikle sosyal medyanın insanların hayatına girmesi ile ‘sosyal izolasyon’un başladığını bunun da yalnızlık psikolojisini ortaya çıkardığını söyledi.

Uzmana göre, literatüre ve terapilerimizdeki güncel kullanıma baktığımızda, yalnızlık durumunun genel tanımında, 'sosyal izolasyon' kavramıyla karşımıza çıktığını görüyoruz. Aslında, bu his, beyin tarafından yönetiliyor ve insanlar, bu duyguyu 'negatif ve iç-soğutan bir duygu' olarak tanımlıyor.

Aslında yalnızlık hissi doğru değerlendirildiğinde etkili bir sinyal. İnsanların yakın ilişkilerinde, eşleriyle sıkıntılı olduklarında dahi, aşırı sevgi gösterimiyle tam tersi bir izlenim vermeye çalıştıklarını belirten Baş: "Böylelikle, iç dünyalarındaki sıkıntının yansıtılmaması adına sahte bir "güvenli bir alan" açmaya çalışırlar. Kendi iç dünyalarında kendileriyle barışık olmadıkları için, sahte kimlikleriyle oluşturdukları kişiliğe bir süre sonra kendileri de inanırlar. Yaşadıkları kaotik döngü, ne kadar yalnız olduklarını gölgeleyememeye başladıklarında ise, ikilemde kalırlar." ifadelerini kullandı.

Sabah