7 Ramazan 1444 | 29 Mart 2023 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Rusya ile gaz pazarlığı sürüyor

Son Güncelleme: 28 OCAK 2015 - TSİ 11:57

Rusya ile yapılan görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, görüşmeden her iki tarafın da memnun ayrıldığını ifade ederek, "Doğalgaz fiyatlarıyla alakalı henüz müzakerenin sonuna gelmediğimiz ortamda her iki görüşmeyi gerçekleştiriyoruz. Doların yükseliyor olmasına rağmen şu andaki fiyatlar 2008 Kasım ayı fiyatlarıdır" diye konuştu.

Rusya'dan gelen Gazprom heyetiyle gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin Yıldız, "Gazprom Başkanı Miller 30 kişilik bir heyetle geldi. Konuştuğumuz konular içinde doğalgaz fiyatları da vardı. Bundan önce 2 seans görüşme yapmış, istediğimiz noktaya gelememiştik. Sabahki toplantıda ileriye dönük her iki ülkenin de ümitlenmesi gereken iyi bir müzakere yapıldı" ifadelerini kullandı.

Gazprom heyetiyle gelecek hafta sonu yeniden bir araya geleceklerini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

"Boru hattı projesi ve doğalgaz fiyatlarını ele alcağız. Tabii ham petrol varil fiyatlarına bağlı olarak doğalgaz fiyatlarının da üreticiler için düşüyor olması aslında kendilerini müzakerelerde zorlayan unsurlar. Yani hem formülden dolayı düşüyor, hem siz ayrı bir indirim istiyorsunuz, bunların hepsi birden bize ağır geliyor dediler. Ama biz argümanlarımızı ve neler istediğimizi ortaya koyduk. Sonuçta iyi bir görüşme oldu. Üç saat görüştük. Sonra teknik düzeyde arkadaşlarımız görüşmelere devam ettiler. Çünkü Güney Akım yerine kullanılan Türk Akımı'nın da üzerinde daha reel ortama geçen, hukuki bağlayıcılığı olmayan metinlerden artık bundan sonra daha farklı metinlere geçilmesiyle alakalı prensip kararı aldık."

Yıldız, Rusya ile Türkiye arasında yapılması planlanan yeni doğalgaz boru hattıyla ilgili soruyu yanıtlarken, 'Türk Akımı' olarak nitelendirilen yeni projeyle toplam 63 milyar metreküp doğalgaz taşınmasının planlandığını söyledi. Bakan Yıldız, "Planlanan öncelikle birinci borudan başlamak, 2016'nın sonuna kadar da hem Trakya ile ilgili tespit yapmak ve hem de doğalgaz boru hattının döşenmesine başlamak. Güney Akım'ın da TANAP'la kendi içinde tatlı bir rekabetle bu noktayı yakalamak istediğini gördük" dedi.

Hürriyet