10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

gümrük Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
9 yeni kapı açılacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin artan dış ticaret hacmine paralel olarak, mevcut kapıların yetersiz kalması nedeniyle Irak, Gürcistan ve İran ile yeni sınır kapıları açılması için çalışma başlattı.

Hayvan kaçakçılığı tavan yaptı
Bu yıl et fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları fırsata çevirmek isteyen kaçakçılar, kurban bayramı öncesi küçük ve büyük baş hayvan kaçakçılığına yöneldi.

Gümrükler kâğıtsız ve insansız olacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye'yi en kolay ticaret yapılan ülke haline getirmek için harekete geçti. Haziran ayında kurulan bakanlık, dört yıl içinde gümrükleri kâğıtsız ve insansız hale getirecek, onaylanmış firmalar gümrüklemeyi işyerinde yapabilecek.

Suriye sınır kapısını yeniden açtı
Suriye Cilvegözü sınır kapısını yeniden açtı, Türk TIR'ları Suriye'ye giriş yapmaya başladı. Suriye'nin Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasını askıya almasıyla sınırda dört gündür bekleyen tırlara geçiş izni dün akşam itibariyle çıktı.

Gümrükleri artık köpekler koruyacak
Her sınır kapısına ayrı ayrı eğitilmiş 3 köpek konulması için çalışmalar başlatıldı. Köpeklerden biri uyuşturucu, biri bomba, bir diğeri de başta tütün ve çay olmak üzere kaçakçılık üzerine eğitilmiş olacak.

Gümrükte geçen süre azalacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında imzalanacak protokolle, ihracatçıların gümrüklerde kaybettiği zaman azalacak.

Gümrükte 'dönüşüm'
TİM ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın imzaladığı protokolle ihracatçının gümrüklerdeki maliyeti ve bekleme süresi %50 düşecek

Sofralık üzümde, AB'nin gümrük vergisi engeli
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli ihraç ürünlerinden sofralık üzümde hasat başladığını, ürünün genel anlamda kaliteli olduğunu belirtti.

Gümrükler 24 saat çalışacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Türkiye'de gümrükleme işleminin 24 saat süreyle yapılacağını, elektronik ortama geçilmesinin ardından da ithalat ve ihracat işlerinin 5 ila 7 günde tamamlanacağını söyledi.

Güvenilir şirketlere gümrük kolaylığı
Gümrüklerdeki işlemleri kolaylaştıracak yeni adımlar atıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması’ ile güvenilirliğini ve şeffaflığını belgeleyen firmaların malları gümrüğe uğramadan sınırı geçecek.

Vergilerin 5'te 1'i gümrüklerden
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, "2012'de toplam vergi gelirlerimizin yüzde 20'si gümrük idarelerince toplandı" dedi.

Trakya gümrük kapıları yenileniyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bilgisayar sistemlerinde yenileme çalışması yapılacağı için Trakya Bölgesi’ndeki gümrük kapılarında belirli gün ve saatlerde hizmet verilemeyeceğini bildirdi.

Gümrük işlemleri hızlandı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, Nisan ayında gümrük sürecinin başladığı andan itibaren işlem gören ihracat beyannamelerinin yüzde 66’sının işlemleri ilk 1 dakikada sonuçlandırıldı.

Gümrüklerde oy verme işlemi başladı
Yurt dışında yaşayan vatandaşlar gümrüklerde Cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanmaya başladı

Gümrükte rüşvete son
Gümrükler, devletin yakın takibine giriyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, sınır kapılarındaki suistimallerin önlenmesine yönelik yeni yapılanmaya gidileceğini açıkladı.