11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Güvenilir şirketlere gümrük kolaylığı

Son Güncelleme: 11 OCAK 2013 - TSİ 11:46

Gümrüklerdeki işlemleri kolaylaştıracak yeni adımlar atıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması’ ile güvenilirliğini ve şeffaflığını belgeleyen firmaların malları gümrüğe uğramadan sınırı geçecek.
Böylece gümrüklerdeki yoğunluk en aza indirilecek. ‘Yerinde Gümrükleme’ projesi ile firmalar, mallarını fabrikalarından ihraç edebilecek. ‘İzinli Gönderici’ projesiyle de nakliyecilerin depolarında bulunan ürünler, TIR’lara yüklenip doğrudan alıcıya gönderilecek. Bakan Hayati Yazıcı, ‘Kolay Ticaret, Büyük Türkiye’ sloganıyla duyurduğu projelerin, ihracat ve ithalatı kolaylaştırıp artıracağını söyledi.

Uygulamanın diğer ayağı olan ‘Yerinde Gümrükleme’ projesi ile ihracat ve ithalat için belirlenen kriterlere uygun her yerde gümrük işlemleri yapılacak. Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelerde ticaretin yüzde 70’i yerinde gümrükleme ile yapılıyor. İthalat için aynı uygulama da yıl içerisinde başlayacak. ‘Yerinde Gümrükleme’ ile firmaların mallarını gümrük idareleri yerine fabrikalarından ihraç edebilecek. Bakanlık görevlileri uygulamaları denetleyecek. Kameralar kayıtta olacak. İhracatçı gümrüğe gitmek zorunda kalmayacak. Uygulamanın 3. ayağı ise izinli gönderici. Bundan yetkilendirilmiş yükümlü nakliyeciler yararlanacak.