10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Gümrükleri artık köpekler koruyacak

Son Güncelleme: 2 OCAK 2012 - TSİ 13:34

Her sınır kapısına ayrı ayrı eğitilmiş 3 köpek konulması için çalışmalar başlatıldı. Köpeklerden biri uyuşturucu, biri bomba, bir diğeri de başta tütün ve çay olmak üzere kaçakçılık üzerine eğitilmiş olacak. 
Yıl içinde çaya ve tütüne duyarlı köpeklerin bazı kapılara yerleştirilmesinin ardından gösterdikleri performansı çok başarılı bulan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ankara Saray’da bir köpek eğitim merkezi kurulması talimatını verdi. Havaalanlarının tümünde de aynı sistemin uygulanması planlanıyor. 
Geçen yılın ortasından itibaren, bazı gümrük kapılarında kaçak tütün ve çaya duyarlı köpekler görev almaya başladı. Halen sayıları 32 olan köpekler sayesinde kaçak yakalama oranlarında 4-5 katlık artış yaşanması bakanlığın çalışmalarını hızlandırdı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın talimatıyla Ankara Saray’da bir köpek eğitim merkezi kurulması için çalışmalara başlandı. Bakanlığın üzerinde çalıştığı yeni modele göre her kapıda ve havaalanında 3 ayrı konuda uzmanlaşmış köpekler görev yapacak. 
RADİKAL