6 Rebi'ül-evvel 1444 | 2 Ekim 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

sgk Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İlk hedef Avrupa, ileri!
Gül, 58. hükümetin programını TBMM'de okudu. Ana hedefler şöyle: AB'ye tam üyelik, ekonomik istikrar, temel hak ve özgürlüklerin sağlanması, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele, devletin küçülmesi.

İlaca yüzde 10 indirim geliyor
Bu yıl ilaca 15,6 milyar TL bütçe ayıran Sosyal Güvenlik Kurumu, ilaç masraflarının bu rakamın çok üzerine çıkması üzerine tasarruf tedbiri aldı.

Yeşil Kart sistemi değişiyor
Yılbaşından itibaren Yeşil Kart sistemi kalkıyor. Yaklaşık 9.5 milyon Yeşil Kart sahibinin durumu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılacak gelir testiyle ortaya çıkacak.

Gurbetçi, Türkiye'de emeklilik istiyor
Eskiden bulundukları ülkede emekli olmak için çaba sarfeden gurbetçiler artık Türkiye'yi seçiyor. Başvuru sayısı 500 bine yaklaştı

Yeşil kartlıya özel hastane imkanı
Yılbaşından itibaren yeşil kart sistemi yerini zorunlu Genel Sağlık Sigortası'na bırakacak. Böylece yeşil kartlılar özel hastaneler ile üniversite hastanelerine gidebilecek.

142 ilacın daha iskontosu kaldırılacak
Kamu kurum iskontoları ve ilaç fiyatlarındaki düzenlemeler sonrası yaşanan ilaç sıkıntısının çözümü için yeni bir adım daha atıldı. Bir süre önce 125 ilacın kamu kurum iskontosunda eskiye dönülmesi kararı alan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 142 ilaçta da aynı uygulamaya gidilmesine karar verdi.

Hak-İş'ten yasal düzenleme uyarısı
Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Toplu İş İlişkileri Kanununun bir an önce çıkarılması gerektiğini belirterek, ''Eğer Ocak ayının sonuna kadar yeni bir yasal düzenleme gerçekleşmezse tekrar SGK kayıtlarına göre istatistiklerin yayımlanması gerekecek. Zaman daraldıkça belki tansiyon da yükselecek. '' dedi.

18 yaşını dolduranlar da gelir testi yaptıracak
SGK Başkanı Fatih Acar, GSS ile bütün vatandaşların sisteme alınacağını, '18 yaş üzerinde olanlar ortada kaldı' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yeşilkart vizesi dolanların 1 aylık süre içinde müracaat edip gelir testi yaptırmalarının çok önemli olduğunun altını çizen Acar, yaptırmayanların gelirlerinin asgari ücretin iki katı olarak hesaplanacağını ve bu kişilerin 212 liralık üst seviyeden prim ödeyeceklerini dile getirdi.

Özel hastanelere hasta sınırlaması
Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastane sözleşmesini değiştirdi. Bir saatte bakılacak hasta sayısı 6 ile sınırlandırıldı, hastaneler ayağa kalktı. Branş doktorlarının yüzde 80’inin SGK’lı hastaya bakma zorunluluğu getirildi. 100 TL üzeri işlemlerde hastaya belge verilmesi şartı konuldu.

'Gelir Tespiti Hane Beyan Formu'nda neler var?
SGK tarafından hazırlanan gelir testini geçen vatandaşlar prim ödemeden sağlık güvencesine kavuşuyor Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında kimin ne kadar prim ödeyeceği kişilerin kendi gelir ve gider beyanlarıyla 13 ayrı kamu kurumundan kişiler hakkında yapılacak 28 ayrı sorgulama sonucunda belirlenecek. Testte geliri düşük çıkanın GSS primini devlet ödeyecek. Prim ödeyebilecek durumda olanlar ise sağlık hizmetlerinin karşılığı olarak 35 ila 213 lira arasında devlete her ay prim yatıracak.

SGK: 'Gelin kayıtaltına girin, anlaşalım'
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, yeni modeli “600 denetim elemanımız tüm illere gidecek. Bu illerde ticaret ve sanayi odası başkanları ve diğer meslek örgütleriyle buluşacak. Onlara şu teklifi götüreceğiz: Gelin size şu kadar süre tanıyoruz, bu süre zarfında kayıtaltına girin. Biz kullandığınız elektrikten, ürettiğiniz üründen, çalıştırdığınız işçi sayısını hesaplayabiliriz. Ama bunu yapmak istemiyoruz. Temennimiz verdiğimiz sürede kayıtaltına kendinizin girmesi” sözleriyle anlattı.

Acillere gereksiz gidenden 5 Lira alınacak
Türkiye'de acil servislere giden her dört hastadan üçünün durumunun acil olmaması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni bir düzenleme yaptı. SUT'da yapılan değişiklikle acile giden hasta önce "Triaj"a tabi tutulacak. Bu sistemde hastalar durumunun ciddiyetine göre yeşil, sarı ve kırmızı olarak değerlendiriliyor. Sarı ve kırmızı hastalar acil müdahale gerektiren hasta kategorisine girerken, yeşil kategorisine giren hastalar acillik kapsamına girmiyor.

İlaç protokolü sona eriyor
Türk Eczacıları Birliği ile SGK arasında yapılan üç yıllık protokol 31 Ocak 2012 tarihinde sona erecek ancak taraflar yeni protokol için uzlaşamadı. TEB, eczanelerde muayene katılım payı tahsilatının sona ermesini istiyor. Ayrıca kutu başına meslek hakkı talep eden eczacılara Sosyal Güvenlik Kurumu yetkileri, "Sözleşmede uzlaşma sağlanamazsa mevcut sözleşme devam eder hükmü var. Hastalar mağdur olmayacak." güvencesi verdi.

Gelir testinden onay alamayana itiraz hakkı!
SGK'dan yararlanmak için 10 milyon kişinin yaptıracağı gelir testinde vatandaşa itiraz hakkı tanındı. Gelir testindeki yığılma nedeniyle vatandaş başvurusunu posta yoluyla yapmaya başladı. Yaklaşık 10 milyon kişi gelir testinden geçirilirken, vatandaşlar sonuca itiraz edebilecek. Test sonucuna itiraz için Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na, primlere itiraz için de SGK'ya başvurulacak.

'İntibak'ın ayrıntıları netleşti
SGK’nın üzerinde çalıştığı İntibak Yasası’nın ayrıntıları netleşti. Taslağa göre 869 lira alan emeklinin maaşı bin 159 liraya çıkacak. Yasa, malullük ve ölüm aylığı alan 475 bin vatandaşı da kapsayacak. İntibak düzenlemesinden 1 milyon 438 bin emeklinin yanı sıra malullük aylığı alan 9 bin 933 ve ölüm aylığı alan 465 bin 96 vatandaş da yararlanacak