14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Özel hastanelere hasta sınırlaması

Son Güncelleme: 18 OCAK 2012 - TSİ 09:18

Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastane sözleşmesini değiştirdi. Bir saatte bakılacak hasta sayısı 6 ile sınırlandırıldı, hastaneler ayağa kalktı.

Branş doktorlarının yüzde 80’inin SGK’lı hastaya bakma zorunluluğu getirildi. 100 TL üzeri işlemlerde hastaya belge verilmesi şartı konuldu. Hastaneler, ‘bu şartlarda sözleşme imzalamayız’ deyince Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik devreye girdi. Çelik, bütün özel hastane yöneticilerini Sosyal Güvenlik Kurumu’nda topladı. Önce kamunun tedavi giderlerinin 2002 yılında 10 milyar lira iken, 2011 yılında 45 milyar liraya ulaştığını söyledi. Ardından kamunun özel hastanelere ödediği faturanın 564 milyondan 6.4 milyar TL’ye çıkarak, 11 kat artış gösterdiğine dikkat çekti.
Vatandaşın sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin arttığını belirterek, “Bu memnuniyetin sürdürülmesi için sorunları konuşmak üzere buraya geldik” dedi.
Bakan Çelik, özel hastanelerle yapılan sözleşmelerdeki değişiklikleri ise şöyle özetledi:
- Özel hastanelerde bir doktor 1 saatte 6 hasta; 1 günde en fazla 60 hastaya bakabilecek.
- Branş doktorlarının 5/4’ü SGK’lı hastaya bakacak.
- 100 TL üzeri işlemler için vatandaşa belge verilecek.
- Özel hastanelere verilecek olası cezalar için indirim ve kendini savunma hakkı verilecek.
- Cezalarda tavan uygulaması ve taksitlendirme imkanı verilecek.
- Formaliteler, dolayısıyla da istenen evrak sayısı azalacak.
Çelik, yeni değişiklikleri sıraladıktan sonra, “Hasta memnuniyetinin sürdürülmesi için bu kararlar alındı. Şimdi de sizin taleplerinizi almak için buradayız. Diyalogdan yanayız. Her meselenin konuşulabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Hiçbir zaman ‘ben biliyorum’ anlayışında olmadık. Pratikten bizden çok bildiğinizi görüyorum, bunların bize yol gösterici olacağına inanıyorum” dedi.
Bakan Çelik, bu konuşmanın ardından hastane yöneticilerini dinlemek üzere toplantıyı basına kapattı.
Hürriyet