7 Cemaziyelevvel 1444 | 1 Aralık 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

çiftçi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Filistinli çiftçiler Türkiye'de eğitilecek
Filistinli 15 çiftçiye, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye'de eğitim verilecek.

Lisanslı depoculuk tarımın çıkış yolu
Tarımın kurtuluşu olarak gösterilen lisanslı depoculuk konusunda 6 yıl önce kanun çıkmasına rağmen çok az mesafe alındı. Bu durumdan şikayet eden çiftçiler, sistemin daha hızlı ilerlemesi gerektiğini belirtiyor. Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, lisanslı depoculuk sistemiyle ürün kalitesinin korunacağını belirterek, "Lisanslı depoculuk sistemini Türk tarımının çıkış yolu olarak görüyoruz." dedi.

Alternatif ürün geliri artırdı
Torul ve Kürtün'de çiftçiyi alternatif ürüne yönlendirmek için kurulan 28 çilek bahçesinde dekar başına 2.5 ton çilek üretiliyor

Maliyet arttı et, süt ve peynire zam gelebilir
Kurak geçen nisan ve mayıs aylarının etkisiyle saman üretimi azalınca, çiftçi hayvanlarına yedirecek saman bulamaz oldu. Samanın kilosu son bir yılda yaklaşık yüzde 400 arttı.

Çiftçilere makina-ekipman desteği
Üreticilere makine ve ekipman alımında sağlanan yüzde 50'lik hibe desteği için son başvuru tarihinin 3 Ağustos

Üretici prim desteğini bekliyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçinin patateste ihracat, buğday ve mısırda ise bazı illerde ödenmeyen 2011 prim desteğini beklediğini belirterek, konunun bir an önce çözülmesinin en büyük dilekleri olduğunu bildirdi.

Zamlar nedeniyle çiftçi pamuk ekiminden vazgeçiyor
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Kuseyri, yaptığı yazılı açıklamada, bereketli toprakları nedeniyle şiirlere, şarkılara konu olan Amik Ovası'nda tarımın her geçen gün daha kötüye gittiğini kaydetti.

Bankalar çiftçinin ensesinde
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, tarım kesimine kullandırılan toplam nakdi kredilerin tutarı, 2011 yılının Ocak-Ekim dönemine göre yüzde 4.6 artış kaydederek 31.1 milyar liraya yükseldi.

Çiftçi borçlarına afet ertelemesi
Çeşitli afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçları 1 yıl ertelendi.

GDO'lu üretim alanı 100 katına çıktı
Tarımsal Biyoteknoloji Uygulamaları İçin Uluslararası Hizmetler Enstitüsünün verilerinden yapılan derlemeye göre, en hızlı adapte olunan ürün teknolojisi unvanını alan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünler ilk kez 1996'da ticarileştirildi ve yeni bir pazar olmasına karşın önemli büyüme kaydetti.

Kolombiyalı çiftçiler isyanda
Güney Amerika ülkesi Kolombiya'da öfkeli çiftçiler, hükümetin tarım politikalarına karşı yürüttükleri gösterilerine devam ediyor. Geçen hafta başlayan gösterilerde dün ise şiddet olayları yaşandı.

Çiftçinin sorunu girdi fiyatları
Tarımsal politikalarda desteğin arttırılmasını isteyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen törenin açılışında yaptığı konuşmada, çiftçinin özellikle girdi fiyatlarındaki artışlardan rahatsız olduğunu dile getirdi.

Çiftçilerin tek umudu: Kar!
Yağışsız geçen kış kuraklık için alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Özellikle İstanbul’daki barajlarda su seviyesi yüzde 30’lara düşerken, kış aylarında yağış düşmemesi önümüzdeki yaz için önemli ölçüde risk oluşturuyor.

Narenciyeyi kuraklık değil, düşük fiyat vurdu
Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, narenciye üreticilerinin düşük fiyat nedeniyle zor günler yaşadığını belirterek “Çiftçinin, kilogramını 30 kuruştan sattığı narenciye, büyükşehirlerdeki marketlerde 3 liraya satışa sunuluyor. Vatandaş bu fiyattaki narenciyeyi bolca tüketemediği için üreticinin satışı da olumsuz etkileniyor” dedi.

Eğitimde dev adım atıldı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye'de tarım ve hayvancılığın gelişmesi için en önemli sorunlardan birisi olan yetişmiş nitelikli çiftçi ve tarım çalışan ihtiyacını gidermek için İŞKUR tarafından geçen yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile başlatılan proje, 2014 yılında 60 ile yaygınlaştırıldı.