10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Çiftçinin sorunu girdi fiyatları

Son Güncelleme: 15 MAYIS 2012 - TSİ 10:59

Tarımsal politikalarda desteğin arttırılmasını isteyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen törenin açılışında yaptığı konuşmada, çiftçinin özellikle girdi fiyatlarındaki artışlardan rahatsız olduğunu dile getirdi.

Bayraktar, şunları söyledi:
Yapısal sorunlar devam ediyor; tarımsal işletmeler küçük, araziler çok parçalı, sulama, örgütlenme, işleme, depolama, pazarlama ve finansman yetersiz, kırsal nüfus yaşlanıyor.
Tarım, özellikle girdi fiyatlarındaki artıştan olumsuz etkileniyor. Gübre, mazot, tohum, elektrik gibi girdi fiyatlarının yüksekliği çiftçiyi zorluyor. Sektör, mazot ve elektrik olmak üzere tarımsal girdilerde daha fazla vergi indirimi ve destek bekliyor.Türk tarımı, AB Ortak Tarım Politikası’na dahil olunduğunda, yağlı tohumlar ve mısır ile et ve süt olumsuz etkilenecek. Özellikle pirinçte sorun yaşanabilir.
Kasaplık hayvan ve et ithalatına son vermek istiyorsak üreticileri daha çok desteklenmeli.
2B kanunu kapsamındaki tarım arazilerine saptanan rayiç bedellerin yüksekliği konusunda çok yoğun şikâyetler alıyoruz. Bu rayiç bedeller yeniden değerlendirildi.
Bayraktar’ın konuşmasının ardından TZOB, Orman Bakanlığı ile hatıra ormanları, Tarım Bakanlığı ile çiftçi eğitimi konusunda, Tarım Bakanlığı ile Aile Bakanlığı da kadın çiftçilerin eğitimi konusunda üç protokol imzalandı.
Cumhuriyet