7 Cemaziyelevvel 1444 | 1 Aralık 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Alternatif ürün geliri artırdı

Son Güncelleme: 25 HAZİRAN 2012 - TSİ 10:45

Torul ve Kürtün'de çiftçiyi alternatif ürüne yönlendirmek için kurulan 28 çilek bahçesinde dekar başına 2.5 ton çilek üretiliyor.

Gümüşhane'de yürütülen ''Küçük Ölçekli Çiftçilerin Yaşam Seviyelerinin İyileştirilmesi Projesi'' kapsamında kurulan 28 çilek bahçesinde dekar başına 2.5 ton çilek üretimi yapılıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı tarafından yürütülen ''Küçük Ölçekli Çiftçilerin Yaşam Seviyelerinin İyileştirilmesi Projesi'' sayesinde çiftçiler alternatif ürünlere yönlendiriliyor.

Kürtün ve Torul ilçelerinde 2 yıl önce çiftçilere yapılan destek sayesinde kurulan toplam 28 çilek bahçesinde, bu yıl üretilen çileklerin satışından elde edilen gelirin üreticiler için oldukça önemli olduğu belirtildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Irkın, yaptığı açıklamada, Torul ilçesine bağlı Altınpınar beldesinde 13, Kürtün ilçesinde ise 15 çiftçinin çilek üretimi yaptığını belirterek, uygulanan projeden hem kendilerinin hem de üreticileri memnun olduğunu söyledi.

Milli Gazete