20 Cemaziyelahir 1443 | 23 Ocak 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kanserde kan testi dönemi

Son Güncelleme: 1 HAZİRAN 2012 - TSİ 11:14

Tümörleri yok etmek ya da küçültmek için uygulanan tedavinin işe yarayıp yaramadığı, artık sadece basit bir kan testiyle anlaşılabilecek.
İngiltere’deki Cambridge Kanser Araştırma Enstitüsü’nce geliştirilen bir kan testi, tümörlerin gelişimini yakından izleyerek, ağır cerrahi işlemler ve radyoaktif görüntüleme ihtiyacını artık ortadan kaldırıyor. İngiliz araştırmacılar, dünyada ilk kez göğüs ve rahim kanseri olan 38 hastadan 20’sinde ölümcül mutasyonları (tümördeki ilerlemeleri) saptayacak şekilde kanı analiz etmeyi başardı.
Yani yakın gelecekte, bir insanın kanser olup olmadığı ya da kanser tedavisinin işe yarayıp yaramadığının anlaşılması için sadece bir miktar kan vermek yetecek. Cambridge araştırmacıları daha da ileri giderek, göğüs kanseri bir kadın hastanın 16 ayda farklı tedavilere nasıl cevap verdiğini görüntülemeyi başardı. Binlerce hayatı kurtarabilecek testin hastalar için 5 yıl içinde kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor. Mevcut durumda ise kanser hastalarının tedavisinin analizi için cerrahi işlemle doku örneklerinin alınması gerekiyor.

Hürriyet