13 Zilhicce 1441 | 3 Ağustos 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yürüyüş Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kemik erimesine karşı yürüyüş önerisi
Uzmanlar, kemik erimesine karşı günde üç defa 10’ar dakikalık hızlı yürüyüş tavsiye etti. Ayrıca sigara içmemek, aşırı zayıf olmamak ve güneş ışığı almak da gerekiyor

Hızlı yürümek ömrü uzatıyor
Hafif nefesiniz kesilecek ve terleyecek kadar hızda yürümek, erken ölüm riskini azalttığı gibi kalp hastalıklarına karşı koruyor.

Akıllı telefonlardan ülkelerin yürüyüş rakamları
111 ülkede 700 bin insan üzerinde yapılan ‘teknolojik’ araştırmaya göre dünyada en çok Hong Konglular yürüyor. Türkiye ise ortalamanın biraz üzerinde.

10 bin adım ile çok şey değişiyor
Sokakta, alışveriş merkezinde, parkta ya da koşu bandı üzerinde yürüyerek kilo verebilir, tansiyonunuzu düşürebilir ve kolesterolü aşağıya çekebilisiniz.

Çok geç olmadan yürüyüş yapın
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Baltacı, bütün insanların hasta olmadan önce omurga ve eklem sağlığına dikkat etmesi gerektiğine işaret ederek, "Diz ve kalça eklemlerinin sağlıklı olabilmesi için mutlaka yürüyüş yapılmalı" dedi.

2 bin adımda sağlık
İNGİLTERE’deki Leicester Üniversitesi’nin araştırmasına göre, günde 2 bin adım atmak, yani 30 dakikalık yürüyüş, kalp krizi ve felç riskini yüzde 8 oranında düşürüyor

Sağlığın anahtarı 20 dakika yürümek
ABD'de Yale Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, günde 20 dakika açık havada yürümek, ilerleyen yaşlarda hastalarda yürüyüş kabiliyetini kaybetme riskini yok ediyor.

İnsanların yürüyebildiği şehirler daha zengin
Ofis ve alışveriş mekanlarının ne kadar büyük bir bölümü Yürünebilir Kentsel Alanlar’a dahilse, o şehirdeki gelir düzeyi o kadar yüksek oluyor

1.5 km. yürü kanser riskini azalt
İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, her gün 1.5 kilometrelik tempolu yürüyüş, her türlü kansere yakalanma riskini yarı yarıya azaltıyor

Günde kaç adım en doğrusu?
Sağlıklı yaşam için günlük 10 bin adımın ortaya çıkışı, bilimsel bir çalışmaya dayanmıyor. 1960’larda Japonya’da üretilen ilk adımsayara “10 bin adım ölçer” adının verilmesi, bu sayının zamanla yaygınlaşmasına yol açmış.

Pıhtı atmayı önlemek için egzersiz
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuri Tatar, uzun süre hareketsiz kalınan otomobil ve uçak yolculuğunda 2 saatte bir yürüyüş yapmayla akciğere pıhtı atmasının önüne geçilebileceğini söyledi.

Haftada en az 1 saat yürüyüş demanstan koruyor
ABD'de bir üniversite tarafından yapılan çalışma, haftada en az bir saatlik yürüyüşün demans hastalığına karşı koruma sağladığını gösterdi.

1.5 km. yürü kanser riskini azalt
İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, her gün 1.5 kilometrelik tempolu yürüyüş, her türlü kansere yakalanma riskini yarı yarıya azaltıyor

Yorgunsanız yürüyün!
Yorgunluk önemli ve yaygın bir problem. Belki de bu nedenle sık kullandığımız bazı deyimleri unuttuk! "Nasılsın?" sorusuna "Turp gibiyim!" veya "Taş gibiyim!" demek anılarda kaldı.

'Yürünebilir kentler' refah göstergesi
Bir şehirde ofis ve alışveriş mekanlarının ne kadar büyük bir bölümü “Yürünebilir Kentsel Alanlar” tanımına dahilse, o şehirdeki gelir düzeyi o kadar yüksek, üniversite mezunu sayısı da o kadar fazla oluyor