13 Recep 1440 | 20 Mart 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kemik erimesine karşı yürüyüş önerisi

Son Güncelleme: 10 MAYIS 2018 - TSİ 10:19

Uzmanlar, kemik erimesine karşı günde üç defa 10’ar dakikalık hızlı yürüyüş tavsiye etti. Ayrıca sigara içmemek, aşırı zayıf olmamak ve güneş ışığı almak da gerekiyor

İngiltere’de Dr. Ann Robinson, kemik erimesinin (osteoporoz) ileri yaşlarda kalça kırıklarına neden olarak, insanları yatağa mahkûm ettiğini hatırlattı. Kemik erimesini önlemek için öncelikle hareket etmek gerekiyor. Yürümek, yüzmek kemiklerin direncini artırıyor. Her gün üç defa, 10 dakikalık hızlı yürüyüş yapılması tavsiyesinde bulunuluyor. İlerleyen yaşlarda aktif spor yapanlarda kemik erimesinin daha az olduğunu vurguluyor.

Robinson, sigaranın da kemik erimesini hızlandırdığını belirtiyor. Sigara içenlerde kemik erimesi daha fazla oluyor. Tütünü bırakmak kemiklerin de güçlenmesini sağlıyor. Uzman, çok zayıf olmanın da sakıncasına dikkati çekiyor, “Ağırlığınız arttıkça, kemiklerinize yüklenen ağırlık artıyor ve kemikler güçleniyor” diyor. Ayrıca sağlam kemikler için sağlıklı beslenmenin ve D vitamini almanın önemini dile getiriyor. D vitamini için güneşte kalmayı ve yağlı balık yemeyi tavsiye ediyor.

Milliyet