3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İran'la tahkim merkezi kuruluyor

Son Güncelleme: 17 NİSAN 2014 - TSİ 14:35

Türkiye ile İran arasında ortak tahkim merkezi kuruluyor. Sınır ticareti ortak komitesi üç ay içinde toplanacak. İran İletişim Bakanı Vaizi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2015'te 30 milyar $'a çıkması gerektiğini iletti
 
İran ile ortak tahkim merkezi kuruluyor. Tahran'da gerçekleştirilen Karma Ekonomik Komisyonu'nda (KEK) iki ülke arasında mutabakat zaptı imzalandı. Anlaşmaya göre, Tercihli Ticaret Anlaşması'nı güçlendirmek için "Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması" konusunda çalışma başlatılacak. Nakliyecileri doğrudan ilgilendiren akaryakıt fiyat farkı konusunda oluşturulan teknik heyet nisan sonunda bir araya gelecek. Sınır ticareti ortak komitesi üç ay içinde toplanacak. İki ülke arasındaki sınır kapıları modernize edilecek. Enerjideki ilişkileri geliştirilmek için oluşturulan Enerji Komitesi ihtiyaçları dikkate alarak çözüm üretecek. Ortak film projeleri geliştirilecek. KEK toplantılarına Ankara'nın yüzde 30'a yakın indirim talep ettiği doğalgaz pazarlığı da damga vurdu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye ziyaretine KEK Enerji Komitesi'nin hazırladığı gaz raporuyla gelecek. Daha önce "gaz alım miktarını artırın fiyatı düşürelim" teklifi getiren İran'ın daha pozitif bir adım atması isteniyor. 
 
Türkiye-İran İş Forumu'nda konuşan İran İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi, "Ticaretteki engellerin kaldırılması konusunda samimiyiz. 2015 için öngörülen ticaret hacmi 30 milyar dolar. Türkiye'nin hacmine bakınca bu yeterli değil, daha da artması lazım. Enerji, ulaşım, turizm pek çok alanda önemli anlaşmalara imza attık" dedi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da "İran'a yönelik yaptırımları haksız buluyorum. Ekonomide sınır olmaması lazım" diye konuştu. 
 
Sabah