18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İsrail'in Gazze saldırısının maddi bilançosu

Son Güncelleme: 24 ARALIK 2012 - TSİ 11:10

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği son saldırılar 1 milyar 200 milyon dolarlık maddi hasara yol açtı. Gazze'deki Filistin hükümeti yetkilileri, düzenledikleri basın toplantısında, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda toplam 1 milyar 200 milyon dolarlık maddi zarar meydana geldiğini açıkladı.
Hükümet yetkililerinden Abdulfettah Ebu Musa, saldırıların Gazze'deki ticaret ve sanayi tesisleri ile altyapıda yol açtığı kaybın 213 milyon dolar olduğunu kaydetti.
Ziraat Bakanlığına bağlı Planlama ve Politikalar Genel Müdürü Nebil Ebu Şimal, İsrail savaş uçaklarının tarım arazilerini vurması nedeniyle 37 bin meyve ağacının yok edildiğini belirtti.
İsrail saldırılarında 184 kişi hayatını kaybetmiş, bin 399 kişi yaralanmıştı.
Filistin için 'Arap Fonu' teklifi
Ürdünlü yetkililer, Arap Ülkelerindeki Filistinlilerin İşlerinden Sorumlu Yetkililer Konferansı'nda, İsrail'deki hapishanelerde tutuklu bulunan Filistinli tutuklular ve ailelerine destek için "Arap Fonu" oluşturulmasını teklif etti.
Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği merkezinde dün başlayan Arap Ülkelerindeki Filistinlilerin İşlerinden Sorumlu Yetkililer Konferansı'nda, Ürdün hükümetine bağlı Filistin İşleri Müdürü Mahmud el-Akribavi, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular için Bağdat Bildirisi'nin uygulanmasını, tutuklulara ve ailelerine maddi destek sağlanması için bir "Arap Fonu" oluşturulmasını talep etti.
11 Aralık'ta Bağdat'ta gerçekleştirilen Uluslararası Filistinli Esirler ve Tutuklularla Dayanışma Konferansı'nda kabul edilen Bağdat Bildirisi, İsrail hapishanelerindeki Arap ve Filistinli tutuklularla dayanışmayı öngörüyor.