8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Filistin ile İsrail arasında ateşkes sağlandı

Son Güncelleme: 13 MART 2012 - TSİ 09:47

Mısır istihbaratı, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli örgütler ile İsrail arasında ateşkes sağladığını bildirdi. Mısır'ın Gazze'de ateşkes sağlamaya yönelik girişiminde yer alan Mısır istihbaratından bir yetkili, iki taraf arasında suikastlerin de durdurulması dahil tüm çatışmaların sona erdirilmesi yönünde tam ve karşılıklı bir anlaşma sağlandığını belirterek, bu anlaşmanın bu sabah yerel saatle 01.00'de (TSİ 01.00) yürürlüğe girdiğini belirtti.
Mısırlı yetkili, Gazze Şeridi'nde askeri operasyonların durdurulması ve Filistin'in kan gölü haline gelmesine engel olunması için Kahire'nin iki tarafla da yoğun temas yürüttüğüne işaret etti.
İsminin açıklanmasını istemeyen Mısırlı yetkili, ülkesinin bu anlaşmanın takipçisi olacağını belirtirken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail ordusu herhangi bir açıklamada bulunmadı.
Mısır istihbaratıyla son günler içinde temaslarda bulunan Gazze'deki yönetimin başında yer alan Hamas da açıklama yapmadı. İslami Cihad gün içinde ateşkes çağrılarını reddetmişti.
TRT