3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Söz orucuna davet

Son Güncelleme: 17 HAZİRAN 2015 - TSİ 11:52

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazan ayı ana teması olan “Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman” tanıtım toplantısında, bu sene “Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her Zaman” başlıkları altında çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Ramazan’ın hem milletimize, hem gönül coğrafyamıza ve acılar içerisinde kıvranan alemi İslam’a huzur, barış, adalet ve merhamet getirmesi temennisiyle sözlerine başlayan Görmez, “Her sene Ramazan, ötelerden kutlu bir misafir olarak gelir bizlere ve bizlere Rabbimizin katından sayısız nimetler getirir. Bizlere rahmet, mağfiret getirir. Kardeşlik bağlarımızı yeniden inşa etmeye gelir Ramazan. Milletçe hoş geldin diyoruz. İyi ki geldi Ramazan, çünkü yorgun ve bitap düşen yüreklerimizin Ramazan’ın bize getireceği rahmete çok ihtiyacı var. Hani suya hasret kalmış çorak araziler olur ya, onların yağmura ihtiyacı gibi çorak kalmış yüreklerimizin Ramazanın şifa dağıtan rahmet eline ihtiyacı var. Her zamankinden çok daha muhtaç olduğumuz bir zamanda Ramazan geldi, iyi ki geldi, hoş geldi” dedi.

Ramazan eğlence sektörüne dönmesin

“Biz Ramazan’ı değil, Ramazan bizi değiştirsin” diyen Görmez, Ramazan ayının gösteriş ve eğlenceye dönüştürülmesini eleştirerek, şunları kaydetti: “Son yıllarda her Ramazan öncesinde dikkat çektiğimiz, Ramazanın ve bütün ibadetlerimizin daima karşı karşıya kaldığı bir tehlikeye işaret etmek istiyorum. Biz ramazanı değil, Ramazan bizi değiştirsin. Değişmek için Ramazanın manevi atmosferine ruhumuzu teslim etmeniz gerekiyor. Tarih boyunca olduğu gibi dinler, dinlerin ibadetleri bizi değiştirmeye gelir ama insanlar onları değiştirmeye çalışır. Onun için özellikle Ramazan aylarında dikkatli olmalıyız. Ramazanın bir ruhu vardır. Ramazanın ruhunu incitmemeliyiz. Ramazanı bir eğlence sektörüne dönüştürerek onun ruhunu incitmemeliyiz. Biz Ramazanı zamanı değiştirmeye kalkıştığımız zaman Ramazan’ın bize getirdiği barışı, kardeşliği elimizle itmiş oluruz. Biz Ramazanı değil, Ramazan bizi değiştirsin. Ramazanın muazzez bir ruhu vardır. Onu gösteriş ve eğlenceye dönüştürerek onun muazzez ruhunu incitmemeliyiz.”

Millî Gazete