24 Şevval 1443 | 25 Mayıs 2022 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Zam şampiyonu limonun üreticisi dertli

Son Güncelleme: 3 TEMMUZ 2015 - TSİ 11:11

İstanbul Ticaret Odası'nın verilerine göre Haziran ayında yüzde 30,37 ile fiyatı en fazla artan ürün olan limonun üretim merkezi Mersin'de üreticiler, artıştan tüccarlar ve aracıların kazançlı çıktığını belirtti.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, Türkiye 'deki limon üretiminin yüzde 65'inin yapıldığı Mersin'de çiftçilerin her yaz "zam şampiyonu limon" şeklinde çıkan haberleri üzülerek okuduğunu söyledi.

Kışın hasadı yapılan ürünlerin büyük bölümünün tüccarlar tarafından alındığının altını çizen Öger, "Mersinli çiftçi limonu hasat döneminde dalında 70 kuruşa zor sattı, belki birçokları parasını da alamadı. Şu an üreticinin ne çorbasına sıkacak ne de derdine derman olacak elinde bir tane limonu yok" dedi.

Şu an satılan ürünlerin Ürgüp'deki soğuk hava depolarında bekletilen limonlar olduğunu vurgulayan Öger, "Limon şu an büyük kentlerdeki market raflarında kilosu 5-10 lira arasında satılıyor. Haziran ayındaki limon fiyatının artışını görenler üretici limondan çok kazanıyor sanıyor ama öyle bir şey yok. Keşke üreticimiz de kazansa ama bu durumdan tüccarlar kazançlı çıkıyor" diye konuştu.

Dünya