10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Gazze günün 16 saati karanlıkta

Son Güncelleme: 9 ARALIK 2013 - TSİ 12:29

Abluka altındaki Gazze Şeridi, neredeyse tüm elektrik kaynaklarını kaybetmesi nedeniyle büyük bir kriz yaşıyor. Gazze’de elektrik kesintileri günde 16 saate ulaşırken belediye, itfaiye ve sivil savunma birimleri faaliyet gösteremiyor; okullarda mum ışığı ile ders veriliyor, hastanelerde kimi zaman cep telefonu ışığı ile muayene yapılıyor, makineye bağlı hastalar tedavi edilemiyor.

Son olarak dün Mısır’dan gelen elektiriğin tamamen kesildiği haberi gelirken, Birleşmiş Milletler (BM) soğuk hava giderek etkisini artırırken krizin alarm verdiğine dair bir rapor yayımladı. Gazze’ye yardımda bulunmaya başlayan Türkiye’nin desteği ise krizi kısa süreliğine hafifletse de çözemiyor.

Elektrik sorununun ardında siyasi krizler yatıyor. Gazze’nin kendi elektrik santralinin yanı sıra Mısır ve İsrail’den gelen elektrik olmak üzere üç ayrı kaynağı bulunuyor. Öte yandan BM’ye göre, Mısır’dan beslenen 3 elektrik hattının 2’si, Mısır’ın Gazze sınırına yakın bölgelerinde yürüttüğü kazı çalışmaları neticesinde zarar gördü. Bu da Refah kentinde, 16 saate ulaşan elektrik kesintilerine yol açtı. Dün ise Arap basınında yer alan haberlerde Mısır’ın son elektrik hattını da devredışı bıraktığı belirtildi. Bu durumda günde en az 450 megawatt elektriğe ihtiyacı olan Gazze’nin şu anki tek kaynağı İsrail’den sağladığı 120 megawattlık enerji.

Cep telefonu ışığında muayene

Gazze’de elektirik kesintisi nedeniyle okullarda mum ışığı ile ders veriliyor. Hastanelerde doktorlar bazen cep telefonlarının ışığı ile çalışırken, özellikle kalp ve böbrek hastaları olmak üzere makineye bağlanan hastaların durumu endişe oluşturuyor. Kanalizasyon pompalarının durması da evlerde atık su baskınına yol açıyor.

Milliyet