27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Türkiye, yenilenebilir enerjide dünyada ilk 5'e girdi

Son Güncelleme: 14 MART 2016 - TSİ 10:09

Dünyada çevresel etkiler ve sürdürülebilir kalkınma için farkındalık oluştukça, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi de artıyor. Bir uluslararası denetim ve danışmanlık şirketinin Türkiye Ofisi, hazırladığı “Yenilenebilir Enerjiye Yönelik Vergi ve Teşvikler Raporu” ile dünyanın yenilenebilir enerjide nerede olduğunu araştırdı.

Rapora göre, Çin, ABD, Japonya, İngiltere ve Almanya, yenilenebilir enerji yatırımlarında lider. Türkiye ise 2014 verilerine göre bazı alanlarda dünyada ilk 5’e giriyor. Buna göre, yeni yatırımlarla oluşan kapasite artışı bakımından, yani tamamlanan yatırımlar sonucu kurulu güç kapasitesi artışında Türkiye, jeotermal enerjide dünyada ikinci ve hidroelektrikte Çin, Brezilya ve Kanada’nın ardından dördüncü olurken, güneş enerjisiyle su ısıtma kapasitesinde ise Çin’in ardından ikinci sırada yer aldı.

Toplam kapasiteye göre sıralamada jeotermal enerjiyle ısıtmada dünya ikincisi olan Türkiye, kişi başına jeotermal enerjiyle ısıtma kapasitesinde dünya dördüncüsü ve ısıtma amaçlı güneş enerjisi su kolektörü kapasitesinde Çin, ABD ve Almanya’nın ardından dünya dördüncüsü.

Hürriyet