16 Muharrem 1444 | 14 Ağustos 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Gribin ilacı antibiyotik değil istirahat

Son Güncelleme: 21 OCAK 2016 - TSİ 10:49

Özellikle H3N2 virüsünün yol açtığı grip nedeniyle son 10 günde boğaz ağrısı, yüksek ateş, öksürük, halsizlik, vücut ağrıları gibi şikayetlerle başvuruların arttığına dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, “Antibiyotik gribe fayda etmez.” dedi.

Gribin nezleye göre daha ağır seyrettiğini ve muhakkak bir hafta istirahat gerektirdiğini kaydeden Dr. Sinan Akkurt, “Gribin bulaşıcılığı, ilk şikayetler başladıktan yedi gün sonra ortadan kalkar.” uyarısı yaptı.

Evinizi günde iki-üç kere havalandırın

Dr. Akkurt, okul ve iş yerlerinin bu konuda anlayışlı olmasının hem kişinin iyileşmesi, hem de hastalığın bulaşarak yayılmasını önleme adına çok önemli olduğunun altını çizdi.Antibiyotik kullanımının gribe bir faydası olmayacağını vurgulayan Dr. Sinan Akkurt, şöyle konuştu: “Bir hafta dinlenin. Evinizi günde iki - üç kez havalandırın. Tavuk suyu çorba, ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, nane-limon çayları ile vücudunuzu destekleyin. Tuzlu ve karbonatlı suyla gargara yapın. Okaliptus yapraklarını kaynatarak buharını soluyun. Yastığınızı biraz yükselterek nefes alışınızı rahatlatın. Günde bir tatlı kaşığı zerdeçal tüketin. Toz zencefil, zerdeçal ile balı karıştırarak elde ettiğiniz macunu da alabilirsiniz.”

Soğuk hava kalbi zorluyor

"Ani sıcaklık değişimleri ve soğuk hava; ritim bozuklukları ile birlikte kalp krizini tetikleyebiliyor" şeklinde konuşan Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut ise “Ağızburnunuzu atkıyla kapatın, D vitamini testi yaptırın, gribin evde geçmesini beklemeyin, gücünüzü akılcı kullanın, semt pazarlarına gidin” dedi.

Millî Gazete