16 Muharrem 1444 | 14 Ağustos 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Grip ve gripten korunma yolları

Son Güncelleme: 30 EKİM 2014 - TSİ 11:25

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Antibiyotikler gribi tedavi etmediği için, hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalıdır” dedi.

Grip mevsimi olması dolayısıyla, gripten korunmanın yollarını yaptığı yazılı açıklamada bildiren Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Grip sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılan, influenza adı verilen bir virüsün sebep olduğu, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip kendisini ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik, çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere bazen kusma ve ishal ile gösterir. Grip en fazla 2 haftada ve çoğunlukla da 7-10 gün içerisinde iyileşir ancak özellikle risk gruplarında olmak üzere bazen zatürre gibi hastalıklara sebep olarak hayatı tehdit eden sağlık sorunları oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

"Gripten korunmak için; Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalı ve grip hastalığında evde istirahat edilmelidir. Hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve tekrar kullanılmamalıdır. Eller sık sık yıkanmalıdır. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalıdır. Risk gruplarına grip aşısı uygulanmalıdır

RİSK GRUBUNDA KİMLER VAR?

“Sağlık çalışanları, 65 yaş ve üzerindeki kişiler, yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, astım dahil kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, kan hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar ve 6 ay - 18 yaş arasında olup kronik rahatsızlığı sebebiyle uzun süreli aspirin kullananlar risk grubunda olup hekime müracaat etmeleri gerekir” diyen Şener, daha sonra şunları belirtti:

BELİRTİLER...

Grip geçirdiğinizde belirtileriniz ağırlaşırsa (nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkması) bir hekime başvurulması ve tavsiyelerine göre gerekli ilaçları kullanılması gerekmektedir. Antibiyotikler gribi tedavi etmediği için, hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalıdır.

Mevsimsel grip hastalığının yoğunlaştığı bugünlerde gripten korunmada yeterli ve dengeli beslenme ile yeterli istirahatın önemi olduğunu belirtiriz.” açıklamalarında bulundu.

TRT Haber