16 Muharrem 1444 | 14 Ağustos 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

‘Gripseniz çare antibiyotik değil’

Son Güncelleme: 4 KASIM 2015 - TSİ 09:58

Dünya Sağlık Örgütü Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Dr. Nedret Emiroğlu uyarılarda bulundu: ‘Çocuklar, yaşlılar ve başka bir ağır hastalığı bulunanlar doktora hastalık beklenmedik şekilde seyrettiğinde gitmeli’

Geçen sene görülen 3 virüs türünün bu sene de Avrupa’yı esir alacağını belirten Dr. emiroğlu, A(H1N1) pdm09 virüsünün bu seneki baskın grip virüsü olması durumunda sağlıklı yetişkinlerde ağır vakalar görülebileceğini belirtti.

Hastaların evde doğru tedaviler ile doktora gerek kalmadan iyileşebileceklerini sözlerine ekleyen Emiroğlu, “Gripseniz antibiyotik kullanmayın, virüslere bir etkisi yoktur” diye de uyardı.

Emiroğlu’nun kış öncesi açıklama ve önerileri şöyle:

- “Her kış, Avrupa bölgesinde grip vakalarında tipik bir artış görüyoruz. Bu ekim ayında, grip sezonunun başlangıcında alışılageldiği şekilde bölgede çok az grip vakası görüldü. Türkiye dahil bu durum bölgedeki 32 ülke için geçerli...”

- “Bu sene grip sezonunun ne kadar sert olacağını tahmin edemeyiz. Bu son 3 yıldır var olan dönemsel grip virüslerinden hangisinin baskın olacağına bağlı... Son iki dönemdir var olan grip virüslerinden A(H1N1)pdm09, A(H3N2) ve B) bu sonbaharda da gözlemlendi. Yani benzer süreçler yaşanabilir. Eğer A(H3N2) virüsleri geçen seneki gibi baskın olursa, yaşlılarda daha ağır vakalar ve ölümler görebileceğimizi söyleyebiliriz. Diğer yandan A(H1N1)pdm09 virüsünün baskın olması durumunda ise sağlıklı yetişkinlerde de ağır bir hastalığa neden olacaktır.”

- “Türkiye’de neler olacağını tahmin etmek zor. Türkiye’de grip sezonu düşük yoğunlukta başladı ve grip hastaları ülkeye tek tük yayıldı. Son takip verilerimiz ışığında Aralık-Şubat aylarında gribin en üst seviyeye ulaşabilir. Konuyu bu nedenle daha sonra tekrar değerlendirmemiz gerekiyor.

Milliyet