14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

'Yasa Ermeniler için de hayal kırıklığı olacak'

Son Güncelleme: 11 ŞUBAT 2012 - TSİ 12:02

Fransa Parlamentosu'nda kabul edilen, ancak milletvekilleri ve senatörler tarafından Anayasa Konseyi'ne götürülen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa, Paris Barosu Ceza Hukuku Enstitüsü'nde düzenlenen bir açık oturumda tartışıldı.
Ülkenin önemli hukukçularını bir araya getiren toplantıda konuşan eski Anayasa Konseyi Başkanı Robert Badinter, aralarında Ermeniler de olmak üzere yasanın herkes için hayal kırıklığına neden olacağı uyarısında bulundu. Anayasa Konseyi'nin 9 yıl süreyle başkanlığını yapan ve bir dönem Fransa'da adalet bakanlığı görevinde bulunan Badinter, ulusal parlamentoların, tarihi konularda herkes tarafından tanınan uluslararası yargılama yetkisi olan kurumların yerine kendisini koyamayacağını söyledi. 1915 olaylarıyla ilgili uluslararası bir mahkemenin kararı olmadığına dikkat çeken Badinter, Fransız parlamentosunun, bu konuda yetkisi olmadığının bir kez daha altını çizdi.
Badinter, geçen yıl senatör sıfatıyla, senato genel kurulunda yaptığı tarihi konuşmada, reddin cezalandırılmasıyla ilgili tasarının yasalaşması ve olası bir itiraz halinde, 2001 yılındaki kabul edilen ilk yasanının da Anayasa Konseyi tarafından bozulabileceğine dikkati çekmişti.
MİLLİ GAZETE