18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Fransa Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Euro kurbanları
Euro'nun getirdiği rekabete dayalı verimlilik ekonomisine ayak uyduramayıp batan Avrupa ülkelerinin liderleri birer birer koltuklarını kaybediyor. Kriz bugüne kadar altı lideri koltuğundan etti. Yedincisi de Fransız lider Sarkozy olabilir.

Moody’s Fransa’ya not kırma uyarısı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Fransa’nın korumak için yoğun çaba sarfettiği AAA seviyesindeki notunun tehlike altında olduğunu açıkladı

Fransa Cezayir için özür bile dilemiyor
Parlamentosunda bugün sözde Ermeni Soykırımı'nı inkar edenlerin para ve hapis cezası almasını öngören yasaya oylayacak olan Fransa'nın, Cezayir'de işlediği soykırım ve gerçekleştirdiği katliamın izleri bugün hâlâ sürüyor.

Teklif geçerse Büyükelçi dönecek!
Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcoğlu, Fransa'da parlamentosundaki Ermeni teklifi konusunda bu ülkedeki Türklerin her zamankinden daha fazla duyarlı olduğunu söyledi.

TBMM heyeti Türkiye’ye döndü
Yasa teklifinin, Fransa meclisinde engellenmesi için Paris'te sürdürdüğü temaslarını tamamlayan TBMM heyeti, THY'nin tarifeli uçağıyla İstanbul'a geldi. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır, "Geldiğimiz noktada Sarkozy'nin önemli bir rolü var" dedi.

Fransa'dan Türkiye karşıtı girişim
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Fransız Senatosu’na sunulan “soykırımı inkâr” tasarısının tüm AB ülkelerinde uygulanması için düğmeye bastı. Tasarı yasalaşırsa, “Ermeni soykırımını inkar edenlerin” AB genelinde 1 ile 3 yıl hapis cezasına çarptırılmasının yolu açılacak. Sarkozy bunu bile beklemeden bizzat talimat vererek Türkiye’nin AB üyelik sürecini de etkileyebilecek bir başka karara imza attı.

Fransa'ya tüketici boykotu
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin 'soykırımı inkâr' tasarısını AB ülkeleri geneline de yayma teklifi Türk vatandaşlarını kızdırdı. Senatoya sunulan tasarı sonrası başlatılan ve Fransız mallarında yüzde 30 düşüşe yol açan boykotun çemberi genişliyor

Fransa, soykırım planını biliyordu
Fransız yargısının, Ruanda soykırımına dair raporunda, Paris'in soykırım girişiminden haberdar olduğu ilk kez kabul edildi Fransız Savcı Marc Trevidic'in dün açıkladığı rapor, Paris'in 1994'te Hutu ordusunun soykırım planlarından haberdar olduğunu iddia etti. Rapor, dönemin Ruanda lideri Habyarimana'nın kendi ordusu tarafından öldürüldüğünü ortaya çıkardı.

Tartışmalı yasa teklifi kabul edildi
Fransa Senatosu genel kurulu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Ulusal Meclisin onayının ardından Senato'ya gönderilen yasa teklifi, Senato'dan da onay aldı. 86 "hayır" oyuna karşılık 127 "evet" oyuyla yasa teklifi kabul edildi. Yasa teklifi Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin onayına sunulacak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan karara sert tepki
Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosu'nun Ermeni yasa teklifini kabul etmesiyle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Bakanlık, "Her yönüyle sorunlu ve bir sorumsuzluk örneği olan bu kararı şiddetle kınıyoruz ve bu karara tepkimizi her türlü platformda dile getireceğimizi ilan ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Fransız işverenlerden acil toplantı çağrısı
Fransa'nın en büyük işverenler örgütü MEDEF, Türkiye'de iş yapan şirketlerinin temsilcilerini acil toplantıya çağırdı. MEDEF temsilcisi Fransız Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türkiye'de iş yapan Fransız şirketlerinin yöneticilerinin bir toplantı yaparak durum değerlendirmesinde bulunacaklarını söyledi.

Fransa'dan kendi tarihine sansür
Fransa Kültür Bakanlığı tarafından basılan kitabın bazı bölümleri yazara bilgi verilmeden silindi. Bu kısımda Fransız ordusuna bağlı gizli kontrgerilla örgütü OAS'ın cinayetleri, Cezayirlilerin uğradığı katliamlar ve dönemin cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'ün savaş suçlarındaki rolü yer alıyordu.

Fransa ifade özgürlüğünü ihlal ediyor
Dünyanın önde gelen insan hakları örgütlerinden İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Fransız parlamentosundan geçen ve 1915 olaylarına ilişkin Ermeni tezlerini reddedenlerin cezalandırılmasını öngören kanunun, ifade özgürlüğü açısından endişe verici olduğunu açıkladı.

'Yasa Ermeniler için de hayal kırıklığı olacak'
Fransa Parlamentosu'nda kabul edilen, ancak milletvekilleri ve senatörler tarafından Anayasa Konseyi'ne götürülen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa, Paris Barosu Ceza Hukuku Enstitüsü'nde düzenlenen bir açık oturumda tartışıldı. Badinter, 2001 yılındaki kabul edilen ilk yasanının da Anayasa Konseyi tarafından bozulabileceğine dikkati çekmişti.

Fransa'da dadılara başörtüsü yasağı
Laikliği anayasaya sokma tartışmalarının cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi alevlendiği Fransa’da başörtüsü takan Müslüman kadınların kamusal hayattaki yerleri bir yasa tasarısıyla tekrar gündeme geldi