1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Yürüyüş yapmak en etkili egzersiz

Son Güncelleme: 7 OCAK 2020 - TSİ 10:32

Bağışıklığı güçlendirmenin yolu doğru beslenme, doğru uyku düzeni ve doğru egzersizden geçiyor. Tedbirli giyinerek günde yarım saatlik bir yürüyüş yapmak bile bağışıklık için faydalı oluyor.

Dr. Füsun Özkutucu, soğuk havalarda alınabilecek önlemleri anlattı...

Bu dönemde küçük bir soğuk algınlığı bile önemsenmediği takdirde zatürre ya da grip gibi ateşli hastalıklara dönüşebilir. Bu nedenle öncelikle beslenmeye oldukça dikkat etmek gerekir.

Özellikle hekiminizin önerdiği farklı hastalıklarınızı etkilemeyecek bitki çayları tercih edilebilir. Zencefil, tarçın gibi bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerden destek alınabilir. C vitamininden zengin besinlerin tüketilmesi de önemlidir.

Kapalı ve sıcak alanlarda mikropların daha hızlı yayıldığını biliyoruz. Hastalık başladıysa ofis ya da okul gibi kapalı alanlarda bulunmamak oldukça önemlidir. Eğer mutlaka gidilmesi gerekiyorsa, ağız ve burun maskesi ile ortamda bulunmak, hastalıkların yayılmasını engellemek açısından oldukça önemlidir.

Aynı şekilde toplu taşıma araçlarında da maske kullanımı hastalıkların yayılmasını engellemek açısından önem arz etmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için beslenme ve uyku düzeni de önemlidir.

C vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenmek ve tüm bunlarla birlikte düzenli egzersiz yapmak bize önemli katkılar sağlar.

Herkes spor salonuna yazılmak zorunda değildir, tedbirli giyinerek günde yarım saatlik bir yürüyüş yapmak bile bağışıklık sistemimiz için oldukça faydalıdır. Ayrıca yapacağınız egzersizlerle salgılanan serotonin hormonunun da ruhen iyi hissettireceğini unutmamalısınız.

Sabah