6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Doğu Karadeniz'i sel ve hortum vurdu

Son Güncelleme: 12 EKİM 2012 - TSİ 17:17

Artvin'in Hopa, Arhavi ve Borçka ilçelerinde etkili olan yağışlar sel taşkınlarına neden oldu. Birçok yeri su bastı. Rize'de ise hortum limanları vurdu 
Taşkınların meydana geldiği bölgelerde incelemelerde bulunan Artvin Valisi Necmettin Kalkan, dünden itibaren meteoroloji yetkililerinin bölge için sağanak uyarısında bulunduğunu, uyarıları dikkate alarak ilgili birimleri hazır hale getirildiğini söyledi.
Sağanağın sabah saatlerine doğru etkisini artırdığını, Hopa, Arhavi ve Borçka ilçelerinde bazı derelerde su seviyesinin yükselmesi sonucu taşkınlar meydana geldiğini belirten Vali Kalkan, ''Arhavi ilçemizde Ortacalar yolumuz taşkın dolayısıyla ulaşıma kapandı. Hopa ve Borçka kara yolu ise sabah saatlerinde ulaşıma kapanmıştı. Yapılan çalışmaların ardından bu yolda ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor'' dedi.
Vali Kalkan, coğrafyanın bir gereği olarak bazı köylerde küçük çaplı heyelanlar yaşandığını ifade ederek, ''Can ve mal kaybımız olmaması sevindirici. Karayolları, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ekiplerimiz ve bölge belediyelerine ait iş makineleri çalışmaları yürütüyorlar'' diye konuştu.
Vali Kalkan, DSİ Bölge Müdürlüğü görevlilerinin de taşkına sebep olabilecek noktalarda çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti.
Rize'nin Fındıklı ilçesinde de sağanak dolayısıyla Arılı Deresi taştı, binaların alt katlarını ve iş yerlerini su bastı.
Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban yaptığı açıklamada, geceden itibaren etkili olan sağanak dolayısıyla Arılı Deresi'nin taştığını söyledi.

Şiddetli yağmur sonrasında Karadeniz üzerinde oluşan hortum Rize Limanı'nda maddi hasara neden oldu.