6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Selin faturası ağır oldu

Son Güncelleme: 24 EKİM 2012 - TSİ 09:53

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesindeki sel felaketinde 3 kişi hayatını kaybetti.

Bölgede önceki gün etkili olan yağış akşam saatlerine doğru şiddetini artırdı. Yağışla birlikte debisi yükselen Büyükkarıştıran deresi adeta nehre döndü. Dere suları, önce 50 civarında evi, ardından D-100 karayolunu kapladı.

Bir anda kendilerini sel suları içinde bulan vatandaşlar, evlerin çatısına ve ağaçlara çıkarak kurtarılmayı bekledi. Sel felaketinin ardından bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekiplerinin zamanında mühahalesi, can kaybının artmasını engelledi. Bu arada, yükselen dere suyu D-100 karayolunda saatlerce trafiğin kapanmasına yol açtı. Yaklaşık 7 saat trafiğe kapalı kalan yol, bölgeye sevk edilen iş makinelerinin çalışmasıyla birlikte açıldı.

Sel felaketinin boyutu gün aydınlanınca ortaya çıktı

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde sel felaketinin sebep olduğu maddi hasar, gün aydınlanınca ortaya çıktı.

İlçede önceki gün öğle saatlerinde başlayan yağmur, akşama doğru etkisini artırdı. Yüksek kesimlerden gelen suların da eklenmesiyle Büyükkarıştıran deresi taştı. Beldede bulunan 50 evi su bastı. 93 yaşındaki bir kadın hayatını kaybetti, 2 kişi ise kayıp. Sel suları nedeniyle evlerin çatılarına ve ağaçlara çıkan vatandaşlar sivil savunma ekipleri tarafından kurtarıldı. Yükselen sular kısa süre içerisinde D-100 karayolu Lüleburgaz-Çorlu arasında trafiğin kapanmasına sebep oldu. Yaklaşık 7 saat trafiğe kapalı olan yol, bölgeye sevk edilen iş makinelerinin çalışmasıyla birlikte açıldı. Bölgenin her tarafı selin sürüklediği balçıkla kaplandı.

Millî Gazete