6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Dere yataklarında ev yıkımı başladı

Son Güncelleme: 11 TEMMUZ 2012 - TSİ 09:35

Samsun'da yaşanan sel felaketinin ardından bir dizi önlem alındı. Acilen yıkılması gereken evlerin yıkımı başladı. Bunların başında ise bütün sel olaylarında en fazla can kaybı ve hasarın yaşandığı dere yataklarındaki konutların yıkılması geliyor.
"Acilen yıkılması gereken dere yatağındaki binaların tamamı birkaç gün içinde ortadan kaldırılacak.'' diyen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, afetzedelerden 3 ay boyunca su ve doğalgaz 2 ay boyunca da elektrik faturası tahsil edilmeyeceğini söyledi. Ayrıca Samsun Belediyesi'nde teslime hazır 130 konut olduğunu belirterek, selzedelere çağrıda buludu: "Evlerine giremeyenler acilen belediyeye müracaat etsin. Süre yok, kira yok."
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, şu ifadeleri kullandı: "Dere yatağının tam ortasında maalesef insanların yaşadığı konutlar var. Bugüne kadar bunları elbette ki gördük ama vatandaşlarımızın direnişi bunların bu alanlardan kaldırılmasına mani oldu. Şu an net olarak ifade ediyorum, Samsun Büyükşehir Belediyesi birkaç gün içinde iş makinelerini çalıştırmaya başlayacak ve acilen yıkılması gereken dere yatağındaki binaların tamamı ortadan kaldırılacak. Acil yıkılması gereken kapsamı dışında kalan binaların ise 6306 sayılı kanun kapsamında riskli alan ilan edilerek yıkılması çok kısa süre içerisinde gündeme gelecek.
Şu an Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin elinde derhal kullanıma hazır, anahtarları kendilerine teslim edilebilecek durumda 130 adet konut bulunmaktadır. Bu dere yatağında bulunan, evlerine girmek istemeyen vatandaşlarımızın Canik Kaymakamlığı, Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne acilen müracaat etmeleri, kendilerinden özel ricamızdır. Bu müracaatlar üzerine Büyükşehir Belediyesi'nin elinde bulunan 130 adet konut kendilerine tahsis edilecektir. 3 gün sonra bu konutların tamamı yatak, yorgan, beyaz eşya gibi temel ev ihtiyaçları içerisinde donatılmış olarak vatandaşlarımıza teslim edilecektir. Burada bir hak sahipliği arayışında değiliz, süre kaydı da koymuyoruz. Kira ya da ücret vatandaşlarımızdan talep edilmeyecek. Arzumuz, dere yatağı içerisindeki, her an benzer bir afette yıkılmaya ya da can kaybına sebebiyet verecek olan yapıların tümden boşaltılması, tahliye edilmesi ve bilahare yıkılmasının temin edilmesidir. Artık Türkiye'nin dere yatağında konut konusuna tahammülü yoktur. Bu manzaraların Türkiye'de yeniden ve tekrar yaşanmasını arzu etmiyoruz. Toplu konut yerleşim alanlarının bodrum katları tümden tahliye edilecek. Bodrum katlarında insan yerleşimine yönelik iskan izinleri verilmeyecek ve bodrum katlarına konuşlandırılmış bulunan gerek elektrik gerekse doğalgaz tesisatları bu katlardan üst katlara transfer edilecek. Yılanlıdere'de dere yatağında bulunan iskan tümden kaldırılacak. Dere yatağındaki bu konutların tümden yıkılması ve tasfiye edilmesi kısa süre içerisinde sağlanacak."
Dünya Bülteni