1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Cari açık riski belirginleşti

Son Güncelleme: 30 MART 2012 - TSİ 10:55

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin iç ve dış dengesizlikleri yüksek seviyede kaldığı sürece, pozitif kredi notu görünümü ve Ba2 olan kredi notu üzerindeki aşağı yönlü baskının giderek artacağını belirtti
Cari açığın Türkiye üzerindeki en büyük risk olduğuna dikkat çeken ve geçen 18 ayda bu riskin giderek daha belirgin bir hal aldığını belirten Moody’s, artan dış dengesizlikler nedeniyle Türkiye’nin ani gelişmeler karşısındaki kırılganlı notunu “yüksek” seviyesine çıkarıldığını açıkladı.
Moody’s, Türkiye hakkında yayınladığı ve kredi not veya görünümünde herhangi bir değişiklik içermeyen değerlendirmede, Ba2 olan kredi notunun Türkiye’nin kamu finansmanının global kriz sırasında gösterdiği esnekliği, direnci yansıttığını bildirdi.
Moody’s Türkiye’nin notunun yükselmesi için Türkiye’nin iç ve daha önemlisi dış dengesizliklerde büyümeyi tersine çevirecek ihtiyatlı mali ve parasal politikalar izlemesi gerektiğini belirtti. Buna ek olarak döviz rezervleri gibi tamponlarını arttırarak ödemeler dengesi şoklarına karşı esnekliğini ilerletmesinin de kredi notu üzerinde pozitif etki yapacağı kaydedildi.
Türkiye’nin kredi notu görünümünü daha önce pozitif olarak belirleyen kuruluş uluslararası ortamın giderek daha zorlu hale geldiği bir dönemde uygulanan politikalarda hata yapma marjının son yıllardan daha da daraldığını ifade etti.
S&P, Türkiye’nin kaynaklarını hızla ihracat odaklı büyümeye yönlendirebilecek bir esneklik göstermesi ve sosyal güvenlik reformlarının beklentilerden daha kapsamlı olması halinde kredi notunun yükseltilebileceğini açıklamıştı.
Milliyet