16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Kendiniz için yarım saat'

Son Güncelleme: 28 NİSAN 2014 - TSİ 16:09

‘2014 Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı’ kapsamında dün 81 ilde ‘Sağlıklı Kentler İçin Sağlığa Yürüyoruz’ etkinliği vardı. İstanbul ’da yürüyüşe katılan ve bisiklete binen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, herkesten günde 24 saatin yarım saatini kendilerine ayırıp sağlıkları için hareket etmelerini istedi.

Müezzinoğlu, yürüyüşün ardından, dünyadaki ölümlerin en önemli nedenlerinin başında kanser, kardiyovasküler ve diğer kronik hastalıkların yer aldığını dile getirerek şunları söyledi:

"Ama bu yüksek ölüm nedeninin de en önemli üç sebebi sigara-tütün ürünleri, alkol, obezite-kötü beslenme ve hareketsizliktir. Bu üçüne de tedbiri, Sağlık Bakanlığı tek başına alamaz. Bu üçünün de mücadelesini toplum olarak birlikte yapmalıyız."

Yediklerimizi yakmalıyız

Müezzinoğlu, etkinlikle verilmek istenen mesajı da şöyle anlattı:

“Hepimiz günde üç öğün yemek yiyoruz. Yediklerimizi yakmak gibi bir sorumluluğumuz da var. Büyük şehirlerde artık yaşam kültürü, masa başı, hareketin sınırlandığı bir yaşama dönüştü. Sağlığına önem veren her vatandaşımızın 24 saatinin yarım saatini, yani 50'de bir gibi bir zamanı kendilerine ayırmalarını istiyoruz. O nedenle günde yarım saat yürüyebilir, koşabilir, yüzebilir, bisiklete binebilir ama kendisi dışında da bir başkasına bahane yüklememeli. Özellikle sabah ilk işimiz iyi bir kahvaltı ve yaklaşık yarım saatlik bir hareket. Sabah başaramadık, akşam eve dönüşte çocuklarımızla sevdiklerimizle bir yarım saati ona ayırabilmek, geleceğimiz, kendimiz, sevdiklerimiz için önemli ve değerli."

Radikal